Archery World Cup Stage 1

Qualification

Player Score (720) Rank
Recurve Men
Atanu Dass 677 6
BASUMATARY Dhaniram 657 31
VISWASH 652 45
SWAMI Indrachand 651 46
Compound Women
VENNAM Jyothi Surekha 690 10
DHAYAL Divya 689 13
MANDHARE Snehal 677 38
PARVEENA 668 49
Recurve Women
Deepika Kumari 659 5
PREETI 637 37
SAREN Monika 629 39
BHAKAT Ankita 626 46
Compound Men
Abhishek VERMA 705 4
SRITHER Chinna Raju 697 17
SINGH Amanjeet 695 25
SINGH Gurwinder 690 40
Team Event (2160)
Recurve Men Team 1986 6
Compound Women Team 2056 6
Recurve Women Team 1925 6
Compound Men Team 2097 4
Mixed Team (1440)
Recurve Mixed Team 1336 2
Compound Mixed Team 1395 6

Recurve Individual And Team

Player Gender 1/48 Elimination 1/24 Elimination Round Of 32 Round Of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
VISWASH (45) Men TEZEL Onur(Tur)(68) – Win (6-2) LI Jialun(Chi)(20) – Win (6-5) FURUKAWA Takaharu(JAP)(13) – Lost(5-6) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T17
SWAMI Indrachand(46) Men SORLEY Conner(Can)(67) – Win(6-4) WIJLER Steve(Ned)(19) – Lost (6-2) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T33
BASUMATARY Dhaniram(31) Men Rogelio Miguel(Phi)(82) – Win(7-1) DING Liye(CHI)(34) – Lost (0-6) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T33
DAS Atanu(6) Men Bye Bye DAL Erdal Meric(Tur)(38) – Win (6-2) HUSTON Patrick(G.B)(22) – Win(6-0) WIJLER Steve(Ned)(19) – Lost (5-6) Did Not Advance Did Not Advance 6
BHAKAT Ankita(46) Women BUAYEN Sukanya(Thi)(67) – Won (6-0) ADICEOM Audrey(Fra)(19) – Lost (6-4) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T33
SAREN Monika(39) Women Bye TUKEBAYEVA Farida(KAZ)(26) – Lost (6-5) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T33
PREETI(28) Women Bye LONGOVA Alexandra(SVK)(37) – Won(7-3) Deepika Kumari(IND)(5) – Lost (0-6) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T17
Deepika Kumari(5) Women Bye Bye Preeti(IND) (28) – win (6-0) SUGIMOTO Tomomi(JAP)(21) – Won (7-3) HAYAKAWA Ren(JAP) (13) – Lost (1-7) Did Not Advance Did Not Advance 8
Men Team Event Men Team Bye Bye Bye Canada (11) – Win (5-1) Japan (3) – (0-6) Did Not Advance Did Not Advance 7
Women Team Event Women Team Bye Bye Bye USA(11) – Lost (2-6) Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance T9
Mix Team Event Mix Team Bye Bye Bye Colombia(15) – Won(6-0) Russia (7) – Lost (3-5) Did Not Advance Did Not Advance 7

Compound Individual And Team

Player Gender 1/48 Elimination 1/24 Elimination Round Of 32 Round Of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
Men BYE
Men
Men
Men
Women
Women
Women
Women
Men Team (3)
Women Team (5)
Mix Team (2)