Archery World Cup Stage 2

Qualification

Player Score (720) Rank
Recurve Men
BASUMATARY Dhaniram 667 7
Atanu Dass 665 13
SWAMI Indrachand 657 25
VISWASH 650 44
Recurve Women
Deepika Kumari 672 1
SAREN Monika 635 31
PREETI 618 45
BHAKAT Ankita 611 49
Compound Men
Abhishek VERMA 702 10
SRITHER Chinna Raju 698 23
SINGH Gurwinder 688 27
SINGH Amanjeet 686 43
Compound Women
DHAYAL Divya 686 9
VENNAM Jyothi Surekha 682 16
MANDHARE Snehal 676 31
PARVEENA 669 36
Team Event (2160)
Recurve Men Team 1989 3
Compound Women Team 2088 6
Recurve Women Team 1925 5
Compound Men Team 2044 5
Mixed Team (1440)
Recurve Mixed Team 1339 2
Compound Mixed Team 1388 7

Recurve Individual And Team

Player Gender 1/48 Elimination 1/24 Elimination Round Of 32 Round Of 16 Quarter Final Semi Final Final Rank
BASUMATARY Dhaniram(7) Men BYE BYE BALDANOV Arsalan (RUS )
Win (7-1)
HABJAN MALAVASIC (SLO )
Win (6-2)
VALLADONT Jean-Charles (FRA)
Lost(0-6)
DAS Atanu(13) Men BYE PIFARRE TRUJILLO Miguel (ESP )
Win (7-3)
Muhammad Akmal (MAS)
Lost(2-6)
SWAMI Indrachand(25) Men POGHOSYAN Levon (ARM)
Win (6-0)
TEZEL Onur (TUR)
Lost(4-6)
VISWASH (44) Men PKHAKADZE Lasha (GEO)
Win (7-1)
CHIRAULT Thomas (FRA)
Lost(2-6)
Deepika Kumari(1) Women BYE BYE MARCHENKO Veronika (UKR)
Win (6-2)
LIN Shih-Chia (TPE)
Lost – (5-6)
SAREN Monika(31) Women BYE PAVLOVA Anastasia (UKR)
Win (7-3)
PENG Chia-Mao (TPE)
Lost – (1-7)
PREETI(45) Women DAXBOCK Astrid (ISL)
Win (6-0)
UMER Ana (SLO)
Lost – (0-6)
BHAKAT Ankita(49) Women ASKAROVA Karakoz (KAZ)
Win (6-0)
LIN Shih-Chia (TPE)
Lost – (3-7)
Men Team Event Men Team (3) BYE BYE BYE Germany (14)
Lost – (0-6)
Women Team Event Women Team (5) BYE BYE BYE Belarus (12)
Win (6-0)
Russia(4)
Lost (0-6)
Mix Team Event Mix Team (2) BYE BYE BYE Belarus (15)
Lost – (0-6)

Compound Individual And Team

Player Gender 1/24 Elimination Round Of 32 Round Of 16 Quarter Final Semi Final Final (GOLD / BRONZE) Rank
Abhishek VERMA (10) Men Gudmundur (ISL)
Win (126-146)
SRITHER Chinna Raju (IND)
LOSS (144 – 147)
SRITHER Chinna Raju (23) Men PKHAKADZE Lasha (GEO)
Win (147-141)
Abhishek VERMA (IND)
Win (147-144)
WILDE Reo (USA)
LOSS(143-147)
SINGH Gurwinder (27) Men BULAEV Anton (RUSS)
LOSS (145 – 142)
SINGH Amanjeet (43) Men BLAZQUEZ Alberto (ESP)
LOSS (140 – 147)
DHAYAL Divya (9) Women BYE ANEAR Erika (DEN)
LOSS (140 – 142)
Jyothi Surekha (16) Women BYE MEISSNER Janine (GER)
LOSS (139 – 143)
MANDHARE Snehal (31) Women AKCINAR Aleyna (TUR)
Win (143-140)
SONNICHSEN Sarah(DEN)
LOSS (140 – 144)
PARVEENA (36) Women VALDEZ Nora (COL)
LOSS (140 – 140)
Men Team Event Men Team (6) BYE BYE COLOMBIA (11)
Win (231-225)
TURKEY (3)
Win (229-228)
DENMARK (2)
LOSS (234-234)
FRANCE (4)
LOSS (227-228)
FINISH 4TH
Women Team Event Women Team (5) BYE BYE BYE TURKEY (4)
Win (229-226)
DENMARK (1)
LOSS (230-233)
ITALY (6)
LOSS (222-227)
FINISH 4TH
Mix Team Event Mix Team (7) BYE BYE Iran (10)
Win (155-152)
TURKEY (2)
Win (157-155)
Chinese Taipei (11)
LOSS (152-155)
ITALY (12)
WIN (154-153)
BRONZE MEDAL