ASIAN ARCHERY CHAMPIONSHIPS 2017

Qualification

Player DOB / Age Event Qualification Score(720) Rank
Atanu Dass 05 Apr 1992 – 25 year Recurve Men 680 3rd
TALUKDAR Jayanta 02 Mar 1986 – 31 year Recurve Men 671 8th
Yashdev 05 May 2000 – 17 year Recurve Men 655 25
LAMBE Gaurav Trambak 05 Jun 2000 – 17 Year Recurve Men 629 49
๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ Recurve Men Team 2006 2nd
Deepika KUMARI 13 Jun 1994 – 23 year Recurve Women 667 5th
BHAKAT Ankita 20 Jun 1997 – 20 year Recurve Women 664 7th
DAIMARY Promila 20 Jun 1997 – 19 year Recurve Women 624 28
Monika SAREN 31 Dec 1996 – 20 year Recurve Women 623 29
๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ Recurve Women Team 1955 3rd
Abhishek VERMA 26 Jun 1989 – 28 year Compound Men 709 2nd
Gurwinder Singh 15 Aug 1994 – 24 year Compound Men 705 5th
Rajat CHAUHAN 30 Dec 1994 – 22 year Compound Men 701 8th
Kawalpreet Singh 06 Nov 1991 – 26 Year Compound Men 696 11
๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ Compound Men Team 1347 2nd
Jyothi Surekha Surekha 03 Jul 1996 – 21 year Compound Women 703 2nd
Trisha DEB 21 Oct 1991 – 25 year Compound Women 700 4th
Muskan KIRAR 14 Apr 2000 – 17 year Compound Women 672 22
PARVEENA 06 May 1990 – 27 Year Compound Women 686 10
๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ Compound Women Team 2089 2nd
๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ Recurve Mix Team 1347 2nd
๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ Compound Mix Team 1412 2nd

Result Individual

Player Event Round Of 128 Round Of 64 Round Of 32 Round Of 16 Quarter Final Semifinal Final / Bronze Medal
Atanu Dass(3) Recurve Men Bye Bye PAK Yongwon (PRK)
Win – (6-4)
WANG Dapeng (CHI)
Lost – (3-7)
TALUKDAR Jayanta (8) Recurve Men Bye Bye Yashdev (IND)
Win – (6-4)
JIN Tao (CHI)
Lost – (4-6)
Yashdev (25) Recurve Men Bye JON Chol (PRK)
Win – (6-4)
TALUKDAR Jayanta (IND)
Lost – (4-6)
Gaurav Trambak (49) Recurve Men SHEIK Rezowan (BAN)
Win – (2-6)
Muhammad Akmal
Lost – (3-7)
Deepika KUMARI (5) Recurve Women Bye Bye BHAKAT Ankita
Lost – (5-6)
DAIMARY Promila (7) Recurve Women Bye Bye Ghassemi Parmida(IRI)
WIn – (6-0)
LI Xinxin (CHI)(10)
Lost – (4-6)
Monika SAREN (29) Recurve Women Bye Pia Elizabeth (PHI)
Win – (7-1)
CHANG Rong (TPE)
Lost – (5-6)
BHAKAT Ankita(28) Recurve Women Bye U.BISHINDEE (MGL)
Win -(4-6)
Deepika KUMARI(IND)
Win – (6-5)
HAYASHI Yuki (JPN)
WIn – (7-1)
LO Hsiao (TPE)
Lost – (3-7)
Jyothi Surekha (2) Compound Women
Bye SU Hlaing (MYA)
Win – (138-136)
MAKARCHUK Diana (KAZ)
WIn – (148-142)
Parveena (IND)
Win – (146-140)
CHOI Bomin (KOR)(3)
Lost – (138-144)
WU Ting (TPE)
Win – (146-142)
Bronze medal
Trisha Deb (4) Compound Women
Bye A.Suvaporn (THA)
Win – (143-133)
LE phuong Thao (VIE)
WIn – (147-142)
SONG Yun (KOR)(5)
Lost – (139-143)
PARVEENA (10) Compound Women Bye WENG Yi-Ting (TPE)
Win – (142-141)
KIM Yunhee (KOR)(7)
WIn – (147-144)
Jyothi Surekha (2)(IND)
Lost – (140-146)
Muskan KIRAR Compound Women
Bye Amaya Amparo (PHI)
Lost – (138-141)
Abhishek Verma (2) Compound Men
Bye Thu Rain Mhu (MYA)
WIn – (149-141)
EBADI Esmaeil (IRI)
WIn – (146-145)
MAMUN Abul (BAN)
Win – (148-141)
Sung Ho(KOR)(6)
Win – (149-146)
KIM Jongho (KOR)(1)
WIn – (147-147)
Gold medal
SINGH Gurwinder (5) Compound Men
Bye AGIYAROV Georgiy (TKM)
Win – (145-142)
DE LA CRUZ (PHI)
WIn – (144-143)
KIM Taeyoon (KOR)(4)
Win – (146-145)
KIM Jongho (KOR)(1)
Lost – (145-148)
Sung Ho(KOR)(6)
Lost – (145-148)
Rajat CHAUHAN (8) Compound Men
Bye CHANG Hsuan (TPE)
Win – (143-141)
PAN Yu Ping (TPE)(9)
WIn – (!47-147)
KIM Jongho (KOR)(1)
Lost – (145-148)
Kawalpreet Singh Compound Men
Bye DORJI Tandin (BHU)
Lost – (146-146)

Result Team

Event Round OF 16 Quarter Final Semi Final Final Medal
Recurve Men Team(2) Hong Kong (15)
Win – (6-0)
Kazakhstan (7)
Win – (6-2)
China (3)
WIN – (5-4)
Korea (1)
Lost – (1-5)
Silver Medal
Recurve Women Team(3) Bhutan (14)
Win – (6-0)
Kazakhstan (11)
Win – (6-2)
Chinese Taipei (2)
LOST – (1-5)
China (4)
Lost – (0-6)
Compound Men Team(2) Bye Hong Kong (7)
Win – (234-221)
Chinese Taipei(3)
Win – (237-231)
Korea (1)
Lost – (232-244)
Silver Medal
Compound Women Team (2)
Hong Kong (7)
Win – (233-218)
Bangladesh (6)
Win – (228-213)
Korea (1)
Win -(230-227)
Gold Medal
Recurve Mixed Team Hong Kong (15)
Win – (6-0)
Mongolia (7)
Lost – (4-5)
Compound Mixed Team Bye Iran (7)
Win – (157-151)
Chinese Taipei (3)
Win – (135-134)
Korea (1)
Lost – (153-157)
Silver Medal