Asian Indoor And Martial Art Game

Olympics Sports Full Result , Non Olympics Sports Medalist –

Non Olympics Sports Medalist

Athlete Sports Event Medal
KOTHARI Sourav Billiard Sports Men’s English Billiards Singles Gold Medal
Dharmender Belt Wrestling Men’s Freestyle -70kg Bronze Medal
ZUMU Keduovilie Belt Wrestling Men’s Kazakh Kurasi -90kg Bronze Medal
SHILWANT Divya Belt Wrestling Women’s Alysh Classic -70kg Bronze Medal
PARHAR Pratiksha Belt Wrestling Women’s Alysh Classic -75kg Bronze Medal
SARDA Dhruv
ASGARALI Shabbir
Bowling Men’s Doubles Bronze Medal
KRISHNAN Sasikiran Chess Men’s Standard Individual Bronze Medal
ROUT Padmini
SACHDEV Tania
Chess Women’s Rapid Team Bronze Medal
MURALI Karthikeyan
GHOSH Diptayan
Chess Men’s Rapid Team Under-23 Bronze Medal
SURI Vaibhav
GHOSH Diptayan
Chess Men’s Blitz Team Under-23 Bronze Medal
KRISHNAN Sasikiran
Surya Shekhar
Chess Men’s Blitz Team Bronze Medal
JADHAV Malaprabha Kurash Women’s -48kg Bronze Medal
SOLANKI Neha Kurash Women’s – 87 kg Bronze Medal
Jyothi Kurash Women’s – 87+ kg Bronze Medal

Athletics

Athlete Event Heat / Qualification Semi Final Final Medal / Position
MALLICK Amiya Kumar Men’s 60m 7.04 – 4th q 7.07 – 7th(H) DNA
JACOB Amoj Men’s 400m 49.17 – 1st Q 49.94 – 1st Q 47.33 5th
SAROJ Ajay Kumar Men’s 1500m 3.51.55 – 1st – Q 3:48.67 (PB) Gold Medal
GOVINDAN Lakshmanan Men’s 3000m 8:50:81 – 1st – Q 8:02.30 Gold Medal
SAMSHEER Sullia Men’s Long Jump 7.18m 6th
SINGH Arpinder Men’s Triple Jump 16.21m Gold Medal
UNNIKRISHNAN Karthik Men’s Triple Jump 15.84m 5th
KARHANA Om Prakash Men’s Shot Put 18.80m 5th
TOOR Tajinderpal Singh Men’s Shot Put 19.26m Silver Medal
NADUBAILU Abhishek Men’s Heptathlon DNF
CHAND Dutee Women’s 60m 7:44 – 1st – Q 7:44 4th
PALAKEEZH UNNIKRISHNAN Women’s 1500m 4:27.77 Gold Medal
JADHAV Sanjivani B. Women’s 3000m 9:26:34 Silver Medal
VARAKIL Neena Women’s Long Jump 6:04m Bronze Medal
VARKEY Sheena Women’s Triple Jump 12.96m 4th
HEMBRAM Purnima Women’s Pentathlon 4062 Gold Medal

Table Tennis

Player / Pair Event Round 1 Round 2 Quarter Final Semi Final Final Medal
NATARAJAN Vijay Men’s Singles ASHIQ Heera (PAK)
Win – (2-0)
LO Yi-Jui (TPE)
Win – (2-0)
K.Timur (KAZ)
Win – (2-1)
FAYZIEV Sanjar (UZB)
Win – (2-0)
Sumit NAGAL
Lost – (2-0)
SilverMedal
Sumit NAGAL Men’s Singles T.Leniker (Van)
Win – (2-0)
KOVAPITUKTED (THA)
Win – (2-0)
WONG Chun (HKG)
Win – (2-0)
DUSTOV Farrukh (UZB)
Win – (2-0)
Vijay (IND)
Win – (2-0)
Gold Medal
NATARAJAN/VISHNUVARDHAN Men’s Doubles Bye CHUANG/SU (TPE)
Win – (2-0)
WONG/Wong (HKG)
Win – (2-0)

KHABIBULIN/YEV (KGZ)
Win – (2-0)
Gold Medal
VISHNUVARDHAN/THOMBARE Mixed Doubles Bye
PATROMBON/IGLU (PHI)
Win – (2-1)
FAYZIEV/FOLTS (UZB)
Win – (2-0)
KADCHAPANAN/LE (THA)
LOSS – (1-2)
Silver Medal
Ankita Raina Women’s Singles IP Katherine (HKG)
Win – (2-1)
WANG Chao (TPE)
Win – (2-0)
GUMULYA Beatrice (INA)
Lost – (0-2)
Ria Bhatia Women’s Singles MOLBALEH (VAN)
Win – (2-0)
CARRUTHERS (SAM)
Win – (2-1)
CHEAPCHANDEJ (TZK)
LOST – (0-2)
RAINA/THOMBARE Women’s DOUBLE Bye IGLUPAS/PATRIM (PHI)
Win – (2-0)
ROMPIES/TANANTA (INA)
Win – (2-1)
MOMKOONTHOD/WO (THA)
LOST -(1-2)
Silver Medal

Swimming

Player Event Heat Final Medal / Position
NATARAJ Srihari Men’s 50m Freestyle 23.84 – 7th
PRAKASH Sajan Prakash Men’s 100m Freestyle 49.97 Q 50.18 8th
PRAKASH Sajan Prakash Men’s 200m Freestyle 1:50.58 Q 1:48.66 5th
NATARAJ Srihari Men’s 50m Backstroke 26.09 – 8th
NATARAJ Srihari Men’s 100m Backstroke 55.94 – 3rd
PRAKASH Sajan Prakash Men’s 50m Butterfly 24.21 Q 23.91 6th
PRAKASH Sajan Prakash Men’s 100m Butterfly 53.34 Q 51.97 Silver Medal
PRAKASH Sajan Prakash Men’s 100m Individual Medley 56.14 Q 55.76 5th
Shivani Women’s 50m Freestyle 27.19 – 4th
GOWDA Damini Women’s 100m Freestyle 1:00.90
Shivani Women’s 100m Freestyle 57.53 Q 57.24 5th
Shivani Women’s 200m Freestyle 2:05.45
Jyotsna Rajendra Women’s 50m Backstroke 30.15 Q 30.18 7th
ARORA Chahat Women’s 50m Breaststroke 33.95 – 4th
ARORA Chahat Women’s 100m Breaststroke 1:16.48 – 4th
GOWDA Damini Women’s 50m Butterfly 29.80 – 5th
Jyotsna Rajendra Women’s 50m Butterfly 28.92 – 4th
GOWDA Damini Women’s 100m Butterfly 1:04.42 – 5th
Jyotsna Rajendra Women’s 100m Butterfly 1:04.18 – 4th 1:03.86 8th
Jyotsna Rajendra Women’s 100m Individual Medley 1:08.87 Q 1:07.95 7th
India Women’s 4x50m Medley Relay 2:01.09 Q 2:00.01 6th
India Women’s 4x100m Medley Relay 4:24.58 5th

Cycling

Player Event BEST TIME RANK MEDAL
Ranjit Singh Men’s Sprint 10:667 7th
Sahil Kumar Men’s Sprint 10:983 11th
INDIA Men’s Team Sprint 47.421 4th
Sahil Kumar Men’s Keirin Relegated 13
Ranjit Singh Men’s Keirin DNF 17
HEROLD Deborah Women’s Keirin 2ND SILVER MEDAL
REJI Alena Women’s Keirin 4TH
HEROLD Deborah Women’s Sprint 11:773 2ND SILVER MEDAL
REJI Alena Women’s Sprint 12:155 6TH
INDIA Women’s Team Sprint 2ND SILVER MEDAL

Wrestling

Player Event Qualification Quarter Final Semifinal Repechage Final /.Bronze Rank/Medal
TOMAR Sandeep Men’s Freestyle -61 kg S.Iman (IRI)
Lost – (2-4)
R.Rustam(TJK)
WIN – (0-0)
AITKULOV Timur(KAZ)
Win – (FALL)
BRONZE MEDAL
Bajrang PUNIA Men’s Freestyle -65 kg GOLD MEDAL
Deepak Men’s Freestyle – 86 kg BRONZE MEDAL
KADIAN Satywart Men’s Freestyle – 97 kg 7th
Sumit Men’s Freestyle 125 kg 8th
TOMAR Sheetal Women’s Freestyle -48 kg BRONZE MEDAL
DHANDA Pooja Women’s Freestyle -58 kg BRONZE MEDAL
SHEORAN Shilpi Women’s Freestyle -63 kg 7th
NAVJOT Kaur Women’s Freestyle -69 kg BRONZE MEDAL
Pooja Women’s Freestyle -75 kg 7th
Gyanender Men’s Greco-Roman -59 kg 7th
Naveen Men’s Greco-Roman 130 kg Silver MEDAL
Gurpreet Singh Men’s Greco-Roman -75 kg BRONZE MEDAL
KHATRI Ravinder Men’s Greco-Roman -85 kg Silver MEDAL
Hardeep Men’s Greco-Roman -98 kg 7th