Asian Wrestling Championship

Men’s Free Style

Player
Weight Category
Preliminary Round
Quarter Final
Semi Final
Repechage
Bronze Medal match
Final
Medal
Sandeep Tomar
57 /kg
ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) – (Loss 5-6)
Harphool
61 Kg
FERNANDO (SRI) (WIN – 11-0)
HIGUCHI (JPN)
(lost 7-6)
Bajrang Punia
65 Kg
S.HASANOV (UZB)
(Won 5-4)
NASIRI (IRI) (Won 7-5)
Kukgwang (PRK) (Win 3-2)
Seungchul (KOR) (Won 6-2)
Gold
Omprakash
Vinod
70 Kg
Bye
NAKAMURA (JPN) ( Lost 2-12)
Jitender
74 Kg
SAPARMYRADOV (TKM) (Won 10-0)
Tsubasa ASAI (JPN) (Lost 7-8)
somveer
86 Kg
Gwanuk KIM (KOR) ( Lost 0-11)
Satywart KADIAN
97 Kg
IBRAGIMOV (UZB) (lost 2-2)
ULZIISAIKHAN (MGL)(Loss 5-8)
Sumit
125 Kg
Bye
Taiki YAMAMOTO (JPN) (Win 6-3)
Farkhod ANAKULOV (TJK) (Win 7-2 )
MOHEBI (IRI) (Lost 2-6)
Silver Medal

Women Free Style

Player Weight Category Preliminary Round Quarter Final Semi Final Repechage Bronze Medal match Final Medal
Ritu 48 kg WON
ERDENESUKH (MGL), (11-4 )
WON
Yeo-Jin KIM (KOR) (10-0)
LOST
Yui SUSAKI (JPN)
(9-0)
WON
Yanan SUN (CHN) by Injury Default, 0-0
Bronze
Pinki 53 Kg WON
Hang VU (VIE)
(6-1)
LOST
Qianyu PANG (CHN)
(10-0)
Vinesh 55 Kg BYE WON
ESHMURATOVA (UZB) by TF, 10-0
WON
Qi ZHANG (CHN), 4-0
LOST
Sae NANJO (JPN)
(8-4)
Silver
Sarita 58 kg BYE WON
SEYDAMETOVA (UZB) by TF, 10-0
WON
Huong DAO (VIE) by TF, 12-0
LOST
TYNYBEKOVA (KGZ)
(6-0)
Silver
Sakshi 60 kg BYE WON
ESENBAEVA (UZB),6-2
WON
KASSYMOVA (KAZ) by TF, 15-3
LOST
Risako KAWAI (JPN)
(10-0)
Silver
Ritu 63 kg BYE WON
Min-Wen HOU (TPE), 5-4
LOST
SORONZONBOLD (MGL) (12-2)
LOST
HANG (KOR) (1-1)
Divya 69 kg BYE WON
HUANG (TPE) by FALL, 2-0
WON
Hyeonyeong PARK (KOR), 12-4
LOST
Sara DOSHO (JPN)
(8-0)
Silver
Jyoti 75 kg BYE WON
Seoyeon JEONG (KOR), 5-1
LOST
FURUICHI (JPN)
(10-0)
=

Greco Roman

Player Weight Category Preliminary Round Quarter Final Semi Final Repechage Bronze Medal match Final Medal
GYANENDER 59 kg LOST – (5-3)
SULAIMANOV (KGZ)
RAVINDER 66 kg BYE LOST – (5-3)
ARSALAN (IRI)
DEEPAK 71 Kg BYE LOST- (3-1)
Afshin Nemat
LOST- (8-1)
Nurgazy ASANGULOV (KGZ
GURPREET 75 Kg WON – (6-4)
Dilshodjon TURDIEV (UZB),
LOST – (8-6)
Maxat YEREZHEPOV (KAZ)
WON
Burgo BEISHALIEV (KGZ),
LOST- (8-0)
Bin YANG (CHN)
HARPREET 80 kg WON (2-1)
Yuya MAETA (JPN)
LOST (8-0)
Junehyoung KIM (KOR)
WON (2-1)
Junjie NA (CHN)
Bronze
ANIL 85 kg BYE LOST (7-0)
Atsushi MATSUMOTO (JPN)
WON (7-6)
SHAMSIDDINOV (UZB),
Bronze
HARDEEP 98 Kg BYE LOST (5-0)
SALEHIZADEH (IRI)
LOST (9-0)
ISKAKOV (KAZ)
NAVEEN 130 kg BYE LOST (2-1)
ABDULLAEV (UZB)