BWF World Championships

Name Event Round Of 64 Round of 32 Round of 16 ***QuarterFinal*** ****SemiFinal**** ******Final****** Medal
KIDAMBI Srikanth [8] Men”s Single Sergey SIRANT (RUSS)
Win – (21-13 21-12)
Lucas CORVEE (FRA)
Win – (21-9 21-17)
Anders ANTONSEN(DEN)
Win – (21-14 21-18)
SON Wan Ho[1] (KOR)
lost – (14-21 18-21)
Sameer VERMA Men”s Single Pablo ABIAN (ESP)
Win – (Retire 2 )
Rajiv OUSEPH (ENG)
Lost – (20-22 9-21)
Ajay JAYARAM [13] Men”s Single Luka WRABER (AST)
Win – (21-14 21-12)
Mark CALJOUW(NED)
Win – (21-13 21-18)
CHEN Long [5](CHI)
Lost – (10-21 11-21)
SAI PRANEETH B. [15] Men”s Single WEI Nan (HKG)
Win – (21-18 21-17)
Anthony Sinisuka(INA)
Win – (2-1)
Tien Chen [6] (CT)
Lost – (1-2)
Rituparna DAS Women Single Airi MIKKELA (FIN)
Win – (Retire 1 )
Kirsty GILMOUR(SCO)
Tanvi LAD Women Single Chloe BIRCH (ENG)
Win – (2-1)
SUNG Hyun [2] (KOR)
Lost – (9-21 19-21)
P. V . Sindhu Women Single Bye KIM Hyo Min (KOR)
Win – (21-16 21-14)
CHEUNG Ngan (HKG)
Win – (2-1)
SUN Yu [5] (CHI)
Win – (21-14 21-9)
CHEN Yufei [9](CHI)
Win -(21-13 21-10)
N.OKUHARA [7](JAP)
Lost – (1-2)
Silver Medal
Saina Nehwal(4) Women Single Bye Sabrina JAQUET (SUI)
Win – (21-11 21-12)
SUNG Hyun [2](KOR)
Lost – (21-19 21-15)
Kirsty GILMOUR [SCO]
Win – (2-1)
N.OKUHARA [7](JAP)
Lost – (1-2)
Bronze Medal
Manu ATTRI / Sumeeth REDDY Men’s Double CHUNG/Dukyoung(KOR)
Lost – (20-22,11-21)
Arjun / Ramchandran SHLOK Men’s Double LIAO Chun / Cheng Heng(CT)
Lost – (1-2)
Satwiksairaj RANKIREDDY / CHirag Sheety Men’s Double ENDO / Yuta (JPN)
Lost – (18-21 12-21)
Sanjana SANTOSH / Arathi Sara SUNIL Women Double Natalya/Yelyzaveta(UKR)
Win – (21-15 21-18)
BAO Yixin/Xiaohan(CHN)
Lost – (14-21 15-21)
Meghana / Poorvisha Women Double Eefje/Elena PIEK(NED)
Lost – (1-2)
Ashwini ponnapa / SIKKI Reddy Women Double Ririn AMELIA/Anna Yik
Win – (21-15 21-13)
Rytter/PEDERSEN (DEN) (2)
Lost – (1-2)
Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K Mix Double TAM Chun/sz Yau (HKG)
Win – (24-22 21-17)
Mathias/Sara (Den)
Lost – (18-21 20-22)
Prajakta SAWANT / Yogendran (MAL) Mix Double LU Ching/Kai Hsin (TPE)
Win – (2-1)
Sikki Reddy/P Chopra
Lost – (12-21 19-21)
Ashwini ponnapa / Sumeeeth Reddy Mix Double Walkover HUANG/WANG(CHN)
Win – (2-1)
Sikki Reddy / Pranav CHopra Mix Double Bye Prajakta / Yogendran
Win – (21-12 21-19)
JORDAN/SUSANTO(INA)(7)
lost – (1-2)