Indoor Archery World Cup 2018 Stage 2

Qualification

Player Event Qualification Score(600) Rank
Atanu Dass Recurve Men 594 1st – Q
Indrachand SWAMI Recurve Men 582 10 – Q
Jayanta TALUKDAR Recurve Men 580 12 – Q
Atul VERMA Recurve Men 571 18 – Q
Rahul BANERJEE Recurve Men 568 21 – Q
Akhil CHOUDHARY Recurve Men 549 31 – Q
Rajdeep Singh Recurve Men 528 49
Ashish CHAUDHARY Recurve Men 294 88
Deepika KUMARI Recurve Women 582 3rd – Q
Laxmirani MAJHI Recurve Women 580 4th – Q
BHAKAT Ankita Recurve Women 578 6th – Q
Prachi SINGH Recurve Women 562 12 – Q
Bombayla Devi LAISHRAM Recurve Women 559 14 – Q
Monika SAREN Recurve Women 554 15 – Q
Rimil BURIULY Recurve Women 523 25 – Q
Nivetha GANESAN Recurve Women 501 30 – Q
Tanya BANSAL Recurve Women 435 35
Kamana ASHOK KUMAR Recurve Women 388 39
Uma Maheshwari Recurve Women 356 41
Deheswari GANGARAM Recurve Women 330 43
Jai SINGH Compound Men 580 22
Arbeen Singh Compound Men 580 23
Shantanu ANAND Compound Men 570 38
Jaspal SINGH Compound Men 568 40
Aditya VARMA Compound Men 561 59
Tiwari SANCHITA Compound Women 560 16 – Q
Akshayalakshmi v Govindarajulu Compound Women 553 20 – Q
Mohana Priya RAMESH BABU Compound Women 546 24 – Q
Yuvashree T Juvahshree Compound Women 543 27 – Q

Result Individual

Player Event Round of 32 Round of 16 Quarter Final SemiFInal Bronze Medal match  
Atanu Dass (1) Recurve Men SADRABADI Omid (IRI)
WIn – (6-0)
FISSORE Matteo (ITA)
Lost – (3-7)
Indrachand SWAMI (10) Recurve Men PENG Cheng (CHI)
Win – (7-1)
PLIHON Pierre (FRA)(7)
Lost – (2-6)
Jayanta TALUKDAR (12) Recurve Men Rahul BANERJEE (IND)
Win – (7-3)
KIM Joo Wan (KOR)(5)
Lost – (2-6)
Atul VERMA (18) Recurve Men P. Tanapat (THA)
Lost – (2-6)
Rahul BANERJEE (21) Recurve Men Jayanta TALUKDAR (IND)
Lost – (3-7)
Akhil CHOUDHARY (31) Recurve Men KIM Bongman (KOR)(1)
lost – (1-7)
Rajdeep Singh Recurve Men Did not Qualify
Ashish CHAUDHARY Recurve Men Did not Qualify
Deepika KUMARI (3) Recurve Women Ganeshan Nivetha(IND)
WIn – (6-0)
Bombayla Devi (IND)
Win – (7-3)
BHAKAT Ankita (6)(IND)
WIn – (6-2)
KIM Surin (KOR)(2)
Lost – (5-6)
T.Sayana (Russ)
win – (7-3)
Bronze medal
Laxmirani MAJHI (4) Recurve Women Mohd Nizam (MAL)
WIn – (6-0)
T.Sayana (RUSS)
Lost – (5-6)
BHAKAT Ankita (6) Recurve Women WANG Yi (CHN)
Win – (6-0)
LORIG Khatuna (USA)
Win – (7-3)
Deepika KUMARI (3)
Lost -(2-6)
Prachi SINGH (12) Recurve Women GAO Rui (CHN)
Win – (7-1)
JIN Yun(KOR)(5)
Lost – (1-7)
Bombayla Devi LAISHRAM (14) Recurve Women INKHAM Nattapat (THA)
WIn – (6-0)
Deepika KUMARI (3)
Lost – (3-7)
Monika SAREN (15) Recurve Women K.Veronika (RUSS)
Win – (6-5)
KIM Surin (KOR)(2)
Lost – (0-6)
Rimil BURIULY(24) Recurve Women KIM Jung (KOR)(9)
Lost – (4-6)
Nivetha GANESAN (30) Recurve Women Deepika KUMARI (3)
Lost – (0-6)
Uma Maheshwari Recurve Women Did not Qualify
Kamana ASHOK KUMAR Recurve Women Did not Qualify
Tanya BANSAL Recurve Women Did not Qualify
Deheswari GANGARAM Recurve Women Did not Qualify
Jai SINGH (22) Compound Men J.Mikko (FIN)
Lost – (138 – 148)
Arbeen Singh (23) Compound Men D. Fabien (FRA)(10)
Lost – (143-148)
Shantanu ANAND Compound Men Did not Qualify
Aditya VARMA Compound Men Did not Qualify
Jaspal SINGH Compound Men Did not Qualify
Tiwari SANCHITA (16) Compound Women D.Sunee (THA)
Lost – (137-139)
Akshayalakshmi v Govindarajulu (20) Compound Women CROOK Dahlia (USA)
Lost -(137-142)
Mohana Priya RAMESH BABU (24) Compound Women Sonnichsen Sarah (DEN)(9)
Lost – (133-148)
Yuvashree T Juvahshree (27) Compound Women JENSEN Tanja (DEN)(6)
Lost – (134-147)