Junior Asian Championship

Greco-Roman Juniors

Wrestler Weight Qualification Quarter Final Semi Final Repechage Bronze medal Gold Medal Medal
MANISH 50 Kg Nattawut KAEWKHUANCHUM (THA)
Win – (13-4)
Tuorki Ali M HAZOAZI (KSA)
Win – (8-0)
Alpamys DASTANBEK (KAZ)
Loss – (5-5)
Bye Hideto YAMAGUCHI (JPN)
Win – (7-5)
_
Bronze Medal
Vijay 55 Kg Bye Zholaman SHARSHENBEKOV (KGZ)
Loss – FALL (0-2)
_
Bye Yernur FIDAKHMETOV (KAZ)
Loss – (2-10)
_
_
Manish 60 Kg Chun-Han TAI (TPE)
win – (9-1 )
Yoshiki YAMADA (JPN)
Loss – (2-2)
_
_
_
_
_
Praveen Kumar 66 Kg Bye Adilet ABDIKALYKOV (KGZ)
win – (5-2 )
Amin Yavar KAVIYANINEJAD (IRI)
Loss – (0-8)
Bye Makhmud BAKHSHILLOEV (UZB)
Loss – (1-5)
_
_
SAJAN 74 Kg SHORBI NEIAZI (IRI)
win – (4-3 )
Rakhmet SAPIYEV (KAZ)
win – (12-8)
Jalgasbay BERDIMURATOV (UZB)
Loss -(0-8)
Bye Minto MAEDA (JPN)
win – FALL (5-6)
_
Bronze Medal
Sunil Kumar 84 Kg Tokhirdzhon OKHONOV (TJK)
win – (5-1)
Kalidin ASYKEEV (KGZ)
Loss – (0-6)
_
Inseob KIM (KOR)
win – ( 8-4)
,Xiangpeng SUN (CHN)
win – ( 8-0)
_
Bronze Medal
Sagar 96 Kg Bye Kaiyue CHENG (CHN
win – (4-2)
Mirzo MAMAJANOV (UZB)
Loss – (2-6)
Bye Olzhas SYRLYBAY (KAZ)
Loss – (2-5)
_
_
Satish 120 Kg Bye Anton SAVENKO (KAZ)
Win – (3-1)
Jijie MU (CHN)
Win – (3-1)
_
_
Hossein HAJIPOURGANJI (IRI)
Loss -(3-6)
Silver Medal


Women’s wrestling Juniors

Wrestler Weight Qualification Quarter Final Semi Final Repechage Bronze medal Gold Medal Medal
SONU 44 Kg Bye Yu-Syuan CHANG (TPE)
Win – (6-3)
Hong CAN (VIE)
Win – (12-10)
_
_
Yumei CHEN (CHN)
Loss – (4-14)
Silver Medal
Swati Sanjay SHINDE 48 Kg Jiang ZHU (CHN)
Loss – (17-6)
_
_
Marina ZAKSHEVSKAYA (KAZ)
Loss – (10-8)
_
_
_
Pooja GEHLOT 51 Kg Thi Dao BUI (VIE)
Win – (10-0)
Xuejiao LIAO (CHN)
Win – (5-5 )
Cih CHIU (TPE)
Win – (11-2)
_
_
Chisaki HORI (JPN)
win – (6-5)
Gold Medal
REENA 55 kg MARSBEK KYZY (KGZ)
Loss – (2-7)
_
_
_
_
_
_
Kumari MANJU 59 kg Jeongae BARK (KOR)
Win – (10-0)
Jing JIANG (CHN)
Loss – (0-4)
_
Nazira AMANZHOLOVA (KAZ)
Win – (10-8)
Aibike ARTYKALI KYZY (KGZ)
Win – (10-0)
_
Bronze Medal
Reshma Anil MANE 63 kg Bye Sarnai BAYARBAATAR (MGL)
Win – (5-0)
Aina TEMIRTASSOVA (KAZ)
Loss – (5-14)
_
Seeun CHOI (KOR)
Win – (7-4)
_
Bronze Medal
Divya KAKRAN 67 kg

Bye Purevtsetseg GANBAATAR (MGL)
Loss – (10-0)
_
_
_
_
_
POOJA 72 Kg Bye Tsetsegbayar BYAMBADORJ (MGL)
Loss – (0-3)
_
_
Hui Tsz CHANG (TPE)
Win – (10-0)
_
Bronze Medal


Freestyle Juniors

Wrestler Weight Qualification Quarter Final Semi Final Repechage Bronze medal Gold Medal Medal
Swapnil Bhimrao SHELAR 50 Kg Bye Rustambek JURAEV (UZB)
Loss – (0-10)
Kumar RAVI 55 Kg Daiki ARAKI (JPN)
Loss – (5-6)
SHARVAN 60 Kg Bye Chen Chin CHUANG (TPE)
Win – (10-0)
Abbos RAKHMONOV (UZB)
Win -Fall (6-5)
Aliakbar EMAMICHOGHAEI (IRI)
Win -Fall (9-2)

GOLD Medal
KARAN 66 Kg Duy Long NGUYEN (VIE)
Win – (4-0)
Amirhossein Ali HOSSEINI (IRI)
Loss – (4-8)
Temuulen ENKHTUYA (MGL)
Win – (13-3)

Bronze Medal
Veer Dev GULIA 74 Kg Zhaksylyk SULTAN (KAZ)
Loss – (2-12)
Deepak PUNIA 84 Kg 18 June Cheolyeon LEE (KOR)
Win – (2-1)
Tsogtgerel MUNKHBAATAR (MGL)
Win – Fall(7-0)
Yousef BAZRIGHALEH (IRI)
Loss – (5-6)

Silver Medal
Singh LOVEPREET 96 Kg Altangerel CHINBAT (MGL)
Loss – (2-6)
Singh PUSHPENDER 120 Kg Bye Lkhagvagerel MUNKHTUR (MGL)
Loss – (0-8)
Ki Bum KIM (KOR)
Win – (3-2)

Bronze Medal