Junior World Championship

*****Player***** **Event** *Qualification* **Round Of 16** *Quarter Final* ***SemiFinal*** ***Repechage*** ****Gold/Bronze**** ****Medal****

Men

FreeStyle

MOHIT 120 Kg Ki Bum KIM(KOR)
Win – (10-3)
Z.Urtashvili(GEO)
Lost – (0-11)
Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance
MONU 96 Kg Bye Hyunsu HAN(KOR)
Won – (12-6)
Ibrahim CIFTCI (TUR)
Lost – (0-10)
Did Not Advance
Did Not Advance
DEEPAK PUNIA 84 Kg Bye J.SHAPIEV(UZB)
Win – (18-12)
Bendeguz Toth(HUN)
Win – (4-0)
Zahid Valencia(USA)
Lost – (0-11)
G.Magomedsaidov
Lost – (0-10)
Veer Dev GULIA 74 Kg Bye STEINFORTH(GER)
Win – (6-2)
Isa SHAPIEV (UZB)
Lost – (0-11)
Did Not Advance Ty Stuart (CAN)
Win – (5-0)
Yajuro YAMASAKI(JPN)
Win – (8-5)
Bronze Medal
KARAN 66 Kg WULIJIBAIYILA(CHN)
Win – (8-0)
Veselin Petrov(BUL)
Win – (8-0)
Gevorg Mkheyan(ARM)
Loss – (5-8)
Did Not Advance
Did Not Advance
RAVINDER 60 Kg Seokki YOON(KOR)
Win – (12-2)
RAHIMZADE(AZE)
Win – (5-4)
TSEVEENSUREN(MGL)
Win – (2-2)
Steven KEE(USA)
Lost – (14-16)
Hiromu SAKAKI(JPN)
Lost – (6-9)
Bharat Mahadev PATIL 55 Kg KAHVECI (TUR)
Lost – (16-4)
Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance
Suraj Sambhaji ASWALE 50 Kg MINKAILOV (RUSS)
Lost – (13-2)
Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance

Women

Wrestling

Divya TOMAR 44 Kg Manami UENO (JPN)
Lost – (0-10)
Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Fatme MANDEVA (BUL)
Lost – (2-2)
ANKUSH 48 Kg Ann CAMPBELL (USA)
Win – (12-2)
Marina (KAZ)
Lost – (2-3)
Nandini Bajirao SALOKHE 51 Kg Bye Florine Maria (AUT)
Win – (13-6)
BAT ORSHIKH (MGL)
Lost – (1-6)
Did Not Advance
Did Not Advance
Pooja GEHLOT 55 Kg Ewa KULWICKA (POL)
Win – (12-0)
Nazira Kyzy (KGZ)
Win – (13-3)
Lianna Caridad (CUB)
Lost – (0-10)
Did Not Advance Jing LIANG (CHN)
Lost – (2-8)
Did Not Advance
Manju Kumari 59 Kg Bye KASHINOVA (BUL)
Win – (5-1)
Yuzuru KUMANO(JPN)
Lost – (0-10)
Did Not Advance Tianna Grace(CAN)
Win – (Fall)
Ilona P. (UKR)
Win – (2-0)
Bronze Medal
Reshma Anil MANE 63 Kg Bye Kasia DEPA (CAN)
Lost – (0-10)
Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance
Pooja Devi 67 Kg Bye Theresa Elisa(GER)
Lost – (6-3)
Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance
POOJA 72 Kg Fanwen SHEN (CHN)
Win – (5-3)
Y.MATSUYUKI (JPN)
Lost – (6-10)
Did Not Advance Did Not Advance 1 – Bul-Win-(10-6)
2- TPE – Lost- (Fall)
Did Not Advance

Greco Roman

Men

Arjun HALAKURKI 50 Kg Bye V.MELNIKOV (RUS)
Lost – (2-8)
Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance
VIJAY 55 Kg Bye TSURTSUMIA (GEO)
MANISH 60 Kg Gabin KIM (KOR)
Win – (7-8)
TAZAYEV (TKM)
Win – (8-5)
Istvan VANCZA (HUN)
Win – (10-0)
Morad ABDEVALI (IRI)
Lost – (1-3)
Hassan Ahmed(EGY)
Lost – (3-4)
DINESH 66 Kg KURTANIDZE (GEO)
Sajan 74 Kg Antonio K.(CRO)
Win – (7-2)
MAKHMUDOV (KGZ)
Lost – (2-10)
Did Not Advance Did Not Advance 1- NOR -Win -(11-2)
2 – IRI -Win – (14-4)
Osman ERBAY (TUR)
Win – (6-1)
Bronze Medal
SUNIL Kumar 84 Kg KIIASHOK(UKR)
SAGAR 96 Kg Artur SARGSIAN(RUS)
Lost – (0-8)
Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Did Not Advance
SATISH 120 Kg Bye S. OMAROV (AZE)