National youth athletics

Day 1

Event Category Winners
100m Men Gold – Gurindervir Singh (Pun) (10.74)
Silver – Palender Kumar (Delhi) (10.80)
Bronze – Saurabh Singh (UP) (11.08)
3000m Men Gold – Raj Shekhar (Delhi) (8:42.93)
Silver – Vikas (Haryana) (8:43.15)
Bronze – Avinash Patel (UP) (8:53.88;)
High Jump Men Gold -Gurjeet Singh (Har) (2.04m)
Silver -K.S. Anandhu (Kerala) (2.02m)
Bronze -Swadhin Kumar(Odisha) & Ravi Kumar (Har) (1.96m)
Shot Put Men Gold -Mohit (Har) (19.01m),
Silver -Kartikey (Del) (18.79m)
Bronze -Abhishek Singh (UP) (18.65m)
Discus Throw Men Gold -Abhay Gupta (Har) (58.80m)
Silver -sahil Silwal (Har) (53.74m )
Bronze -Basukesh Poonia (Rajasthan) (53.73m)
100m Women Gold -Rajashree Prasad (Bengal) (12.33)
Silver -A.T. Daneshwari (Karnataka) (12.42s)
Bronze -Hima Das (Assam) (12.65s)
3000m Women Gold –
Seema (Himachal Pradesh) (9:56.25)
Silver -Poonam (Maharashtra) (10:02.14)
Bronze -Amrita Patel (UP) (10:04.85)
Long Jump Women Gold -Punitha (Tamil Nadu) (5.75m)
Silver -Kusuma (Telangana) (5.53m)
Bronze -Manisha Merel (Odisha) (5.43m)
Shot Put Women Gold -Yogita (Har) (14.31m)
Silver -Paramjot Kaur (Punjab) (14.14m)
Bronze – Poorna Raorane (Maharashtra) (13.82m)
Javelin Throw Women Gold -Hemamalini (Tamil Nadu) (44.03m)
Silver -Anjani Kumari (Bihar) (39.19m)
Bronze -Gayatri Panwar (Punjab) (38.28m)

Day 2

Event Category Winners
400 m Men Gold- Akshay Nain (Delhi) (48.56 )
Silver- Manish (Haryana) (48.95)
Bronze-Vikrant Panchal (Haryana) (49.25s)
1500 m Men Gold – Avdesh Nagar (Delhi) (3:57.26)
Silver- Mohd Miraj (Delhi) (4:00.20)
Bronze – Abhay (Haryana) (4:01.25)
110m Hurdle Men Gold – Abhishek Ubhe (Maharashtra) (14.14)
Silver – Punga Soren (Odisha) (14.15)
Bronze – Nishanthraja (Tamil Nadu) (14.61)
Pole Vault Men Gold – Rakesh Gond (Maharashtra) (4.50m)
Silver – Sunny (Punjab) (3.70m)
Long Jump Men Gold – Rishabh Kumar (Uttar Pradesh)
(7.28m )
Silver – Anil Kumar (Haryana) (6.99m)
Bronze – Praveen (Tamil Nadu) (6.97m)
Hammer Throw Men Gold – Damneet Singh (Punjab) (72.75m)
Silver – Nitesh Poonia (Rajasthan) (69.47m)
Bronze – Alimuddin (U.P) (66.59m)
10,000m Walk Men Gold – Sanjay Kumar (Har) (44:41.31)
Silver – Suraj Panwar (UK) (45:35.47)
Bronze – Akashdeep Singh (Pun) (45:35.68)
400m Women Gold – Jyothika Sri (Andhra Pradesh) (56.76)
Silver – Adithya (Kerala) (57.34s,)
Bronze – Nancy (Haryana) (58.09s)
1500 m Women Gold – Madhu (Haryana) (4:50.45)
Silver – Minnu P. Roy (Kerala) (4:50.87 )
Bronze – Amit Kaur (Haryana) (4:55.44)
100 m HR Women Gold – Aparna Roy (Kerala) (14.30)
Silver – Manisha Prvatkar (Maharashtra) (14.34)
Bronze – Pratibha Kumari (Jharkhand) (15.22)
High Jump Women Gold – Gayathry Sivakumar (Kerala)
(1.66m)
Silver – Rubina Yadav (Haryana) (1.66m)
Bronze- Nikita Sambhera(Maharashtra) (1.59m)
Hammer Throw Women Gold – Medha (Tamil Nadu) 52.88m
Silver – Sneha (Maharashtra) (51.21m)
Bronze – Elakeya (Tamil Nadu) (46.15m)
5,000 m Walk Women Gold – Aakriti (Punjab) (25:31.57)
Silver – Baljeet Kaur (Punjab) (26:08.48)
Bronze – Divya (Kerala) (26:37.09)

Day 3

Event Category Winners
200 m Men Gold- Akshay Nain (Delhi) 22.00 secs
Silver- Dibyendu Acharjee (AFI) 22.32s
Bronze – Ashish Lathwal (Haryana) 22.62s;
800 m Men Gold – Abhishek Mathew (Kerala) 1:55.85
Silver – Harpreet Shira (Haryana) 1:56.16
Bronze – Jitendra Yadav (Uttar Pradesh) 1:56.60
2000m steeplechase Men Gold – Noor Hasan (Uttar Pradesh) 6:06.32
Silver – Vicky Goswami (Haryana) 6:23.11
Bronze – Manish Sharma (Chattisgarh) 6:24.19
400 m hurdles Men Gold – S. Ma heshwaran (Tamil Nadu) 54.58 secs
Silver – Vishal Malik (Uttar Pradesh) 56.38s
Bronze – Prasanjit Xaxa (Odisha) 56.71s
Triple jump Men Gold – C. Praveen (Tamil Nadu) 15.00m
Silver – A. Ajith (Kerala) 14.92m
Bronze – Akash M Varghese (Kerala) 14.70m;
Javelin Throw Men Gold – Rohit Yadav (Uttar Pradesh) 76.11m NMR
Silver – Avinash Yadav (Uttar Pradesh) 71.59m
Bronze – Vikas Yadav (Andhra Pradesh) 69.59m;
Decathlon Men Gold – Mohit (Haryana) 6116 points
Silver- Sourav Rathi (Maharashtra) 6034 pts
Bronze – K.P. Arjun (Kerala) 5361 pts;
Medley Relay Men Gold – Haryana 1:57.86
Silver – Kerala 1:58.46
Bronze – Tamil Nadu 1:58.99
200m Women Gold – Rajashree Prasad (West Bengal) 25.22 secs
Silver – Hima Das (Assam) 25.85s
Bronze – A.T. Daneshwari (Karnataka) 25.88s
800m Women Gold – Ankita Chahal (Delhi) 2:12.53
Silver – Shraddha Kathiriya (Gujarat) 2:14.36
Bronze – Pooja (Haryana) 2:14.38
2000m Steeplechase Women Gold – Kajal Sharma (Uttar Pradesh) 7:33.90
Silver – Sonali Pawar (Maharashtra) 8:04.94
Bronze – G. Gayathri (Kerala) 8:07.62
400m Hurdles Women Gold – J. Vishnupriya (Kerala) 1:06.46
Silver – Delna Philip (Kerala) 1:06.77
Bronze – Vaishnavi Yadav (Maharashtra) 1:08.52
Pole Vault Women Gold – A. Nivya Antony (Kerala) 3.32m NYR
Silver – Reshma Patel (Uttar Pradesh) 3.00m
Bronze – Malavika Ramesh (Kerala) 2.70m
Triple Jump Women Gold – Lizbeth Karoline Joseph (Kerala) 12.22m
Silver – Sandra Babu (Kerala) 12.02m
Bronze – Deepanshi Singh (Uttar Pradesh) 11.87m;
Discus Throw Women Gold – M. Karuniya (Tamil Nadu) 41.17m
Silver – Mahashree Baloda (Delhi) 38.74m
Bronze – Pooja (Haryana) 38.27m
Hepathalon Women Gold – Geeta (Haryana) 3643 points
Silver – Uajala Kumari Singh (West Bengal) 3607 pts
Bronze – A. Janani (Tamil Nadu) 3587 pts
Medley Relay Women Gold – Kerala 2:17.45
Silver – Delhi 2:17.79
Bronze – Karnataka 2:18.57;