World University Game 2017

Player Event Date *Qualification* ****Round1**** ****Round2**** ****Round3**** Quarterfinal Semi Final Final / Bronze Medal
Archery
Lovejot SINGH Men’s Compound 20 August : 6:30 Am 690 – 9th Bye M. Adolfo(UKR) 24
Win – (145-141)
HONG Sung (KOR)
Lost – (142-146)
Amanjeet SINGH Men’s Compound 20 August : 6:30 Am 686 – 20 YBRAEV Nur (KAZ)45
win – (140-133)
K.Paeton(USA) 13
Win – (145-137)
VAVRO Mario(CRO)
Lost – (140-144)
Aman Men’s Compound 20 August : 6:30 Am 678 – 33 P. Lukasz (Pol) 32
Win – (140-140)
KIM Jongho(KOR) 1
Lost (136-148)
India Men’s Compound Team 20 August : 6:30 Am 7th Indonesia (10)
Lost – (212-217)
Snehal Vishnu MANDHARE Women’s Compound 20 August : 6:30 Am 680 – 12th Bye V.Mariia (RUSS) 21
Win – (136-136)
E.Gizem (TUR) (5)
Win – (143-142)
SONG Yun (KOR)(4)
Lost – (142-144)
Jyothi Surekha VENNAM Women’s Compound 20 August : 6:30 Am 676 – 16th K.Nonna(UKR) 49
Win – (141-129)
RANTI Sri (INA) 17
Lost – (134-136)
Prabhjot KAUR Women’s Compound 20 August : 6:30 Am 670 – 70 HOIM Emily(EST)41
Win – (137 -135)
Fereshteh (IRI) 9
Lost – (135-137)
India Women’s Compound Team 20 August : 6:30 Am 4th Bye USA (5)
Win – (203-198)
Koria (1)
Lost – (213-224)
Turkey (2)
Lost – (127-128)
India Compound Mix Team 20 August : 6:30 Am 7th Indonesia (10)
Win – (149-147)
Mexico (2)
Win – (152-147)
Turkey (3)
Lost – (144-157)
Chinese Taipae (4)
Lost – (150-156)
Inderjeet VERMA Men’s Recurve 20 August : 11:30 Am 633 – 40 J.Mathieu (FRA) 25
Lost – (0-6)
JADHAV Pravin Ramesh Men’s Recurve 20 August : 11:30 Am 652 – 22 P.Matteo (ITA) 43
Win – (7-1)
I.Heorhiy (HUN) 11
Lost – (2-6)
Kamal SAGAR Men’s Recurve 20 August : 11:30 Am 643 – 29 CHAN Shing(HKG) 36
Win – (6-2)
BANDA Arpad(HUN)4
Lost – (3-7)
India Men’s Recurve Team 20 August : 11:30 Am 8th Germany (9)
Lost -(2-6)
Prachi SINGH Women’s Recurve 20 August : 11:30 Am 625 -23 MOHD FADZIL(MAS) 42
Win – (2-6)
l.Alexandra (SVK) 10
Win – (6-2)
VALENCIA (MEX)
Lost – (2-6)
Monika SAREN Women’s Recurve 20 August : 11:30 Am 633 -14 J.Erika(SWE) 51
Win – (6-0)
S.Lidiia (UKR) 19
Lost – (2-6)
Laxmi DEVI Women’s Recurve 20 August : 11:30 Am 601 – 39 Manuela (ITA) 26
Lost – (2-6)
India Women’s Recurve Team 20 August : 11:30 Am 7th Kazakhstan (10)
Win – (4-5)
Chinese Taipie (2)
Lost – (0-6)
India Recurve Mix Team 20 August : 11:30 Am 12th Mexico (5)
Lost – (3-5)
Fencing
Pool Stage Round Of 64 Round Of 32 Round Of 16 Quarter Final SemiFinal Final Medal
Kabita DEVI Women’s Epee 20 August : 6:30 Am M.Roberta (ITL)
Lost – (4-15)
Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
JYOTIKA DUTTA Women’s Epee 20 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
POTHU KUTTIYIL Aswathi Raj Women’s Epee 20 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Jas Seerat Singh Women’s Epee 20 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Javed CHOWDHARY Men’s Sabre 20 August : 11:00 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
GANWARE Pravin Kumar Men’s Sabre 20 August : 11:00 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Dharam SINGH Men’s Sabre 20 August : 11:00 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
Notum WALIA Men’s Sabre 20 August : 11:00 Am Finish 6th in Group Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance Did Not Advance
AHER Tushar Ravsaheb Men’s Epee 21 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance
MANOHARAN SAJITHA Akshay Men’s Epee 21 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance
Pankaj Kumar Men’s Epee 21 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance
Vir Sangram Sin Men’s Epee 21 August : 6:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance
AWATI Prakash Women’s Foil 21 August : 9:30 Am Finish 4th in Group RANCUREL Maeva(FRA)
Lost – (4-15)
Did Not Advance
Kajal Women’s Foil 21 August : 9:30 Am Finish 7th in Group Did Not Advance
PATIL Sharayu Women’s Foil 21 August : 9:30 Am Finish 6th in Group Did Not Advance
SAGOLSEM Bindu Devi Women’s Foil 21 August : 9:30 Am Finish 5th in Group CHEUNG (HKG)
Lost – (9-15)
Did Not Advance
Tushar Ravsaheb Men’s Foil 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
SINGH Vir Sangram Men’s Foil 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
AKSHAY MANOHARAN SAJITHA Men’s Foil 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
Pankaj Kumar Men’s Foil 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
Bhavani Devi Women’s Sabre 22 August Finish 4th in Group MUKAE Ayaka(JPN)
Win – (11-15)
A.Darya(BLR) (1)
Lost – (9-15)
Did Not Advance
Josna Christy Women’s Sabre 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
SUNDARA RAJ Women’s Sabre 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
Shivani Women’s Sabre 22 August Finish 6th in Group Did Not Advance
India Men’s Sabre Team 23 August
RUSSIA
Lost – (15-45)
India Women’s Epee Team 23 August
China
Lost – (29-45)
Did Not Advance
India Men’s Epee Team 24 August
Germany
Lost – (27-45)
India Women’s Foil Team 24 August
Poland
Lost – (18-45)
India Women’s Sabre Team 25 August
Russia
lost – (20-45)
India Men’s Foil Team 25 August
Koria
Lost – (30-45)
Judo
Round of 32 Round of 16 Quarter Final
Jobandeep Singh Men’s -100 kg 20 August : 09:54 Am
RAMIC Hadis (BIH)
Lost – (0-2)
Avinash Vachya Naik Men’s +100 kg 20 August : 10:18 Am
Bye
BENSON Godwil (NGR)
Win – (0-0)
K.Andrii (UKR)
Lost – (0-10)
Priyanka Women’s -+78 kg 20 August : 10:26 Am
Bye
PAKENYTE Santa (LTU)
Lost – (0-10)
Vinita Women’s -78 kg 20 August : 11:18 Am
Bye
RAIFOVA Zarina (KAZ)
Lost – (0-10)
Inderdeep Singh Men’s -81 kg 21 August : 9:46 Am
REGIS Andrea (ITA)
Lost – (0-10)
Danish Sharma Results – Men’s -90 kg 21 August : 11:06 Am
Bye
CHAVANNE Mike(SUI)
Lost – (0-11)
Sunibala Devi Women’s -63 kg 21 August : 10:10 Am
Bye
S.Anastasiya (UKR)
Lost – (0-0)
Mitlesh Women’s -70 kg 21 August : 10:10 Am
Bye
SAEED Hasna (SYR)
Win – (0-0)
BABIC Lucija(CRO)
Lost – (0-12)
Amandeep Mens 73 Kg 22 August
MBEMBA Hagler(COD)
Win – (0-0)
VALIYEV Telman(AZE)
Lost – (0-10)
Sarabjit Singh Men’s -66 kg 22 August
Bye
AMISTAD Boniwell(PHI)
Win – (11-0)
Abdula (RUSS)
Lost – (0-10)
Poonam Kumari Women’s -57 kg 22 August
Anastasija (LTU)
Lost – (0-12)
BALHARA Pincky Women’s -52 kg 22 August
Romina Araceli (ARG)
Win – (12-0)

SAGITOVA Galiya(RUSS)
Lost – (0-12)
Ajay Men’s -60 kg 22 August
Otto Viljami(FIN)
Lost – (0-1)
PULIYELLUMPURATH Aswathy Women’s -48 kg 22 August
BIBI Rukhsana(PAK)
Win – (10-0)
Gabriela Shinob(BRA)
Lost – (2-0)
Komal Women’s Open 23 August
Bye
Sibilla Mariana(BRA)
Lost – (0-10)
Harshdeep Singh Men’s Open 23 August
Sheng-Min (TPE)
Lost – (0-10)
Weightlifting
Snatch Rank Clean and Jerk total – Rank
Shubham Tanaji TODKAR Men’s 56 kg Group B 20 August : 9:00 Am 95 2nd (Group) 130 225 – 1st (group)
Harshdeep Kaur Women’s 53 kg Group A 21 August : 11:30 Am 82 6th 98 180 – 6th
BENIPAL Simranjeet Men’s 77 kg Group B 22 August 126 2nd (Group) 150 276 – (2nd group)
Tennis
Round of 64 Round of 32 Round of 16
DAHIYA Paras Men’s Singles 21 August : 09:00 Am M.Gergely (HUN)
Win – (2-1)
CHUNG Hong(KOR)
Lost – (1-6 2-6)
Yuvraj Singh Men’s Singles 21 August : 09:00 Am Jorge Ramon (VEN)
Win – (6-2 7-6)
SAFIULLIN Roman(RUSS)
Lost – (2-6 2-6)
MAHETA Eetee Women’s Singles 21 August : 09:00 Am
Bye
Fabiana (BRA)
Win – (6-1 6-0)
AHN Yujin (KOR)
Lost — (1-2)
KALAVA Bhuvana Women’s Singles 21 August : 09:00 Am
Bye
REY Gaelle (SUI)
Win – (6-0 6-0)
HART Jada (USA)
Win – (2-1)
USHIJIMA Risa(JAP)
Lost – (0-2)
BYREDDY/KUMAR Men’s Double 22 August SILVA/PATHIRAGE(SL)
Win – (4-6 3-6)
KELLOVSKY/VOCEL
Lost – (0-2)
KALAVA/MAHETA Women’s Doubles 23 August Kazakhstan
Lost (3-6 2-6)
DAHIYA/MAHETA Mix Double 24 August STJERN/HAMLIN(SWE)
Win – (2-1)
HSIEH/CHAN (TPE)
Lost -(0-2)
Athletics
Heat / Quali Round 2 Semi Final Final Medal
CHAUDHARY Twinkle Women 400m 23 August 58.90 Q
58.24 – 22/24 Did Not Advance
MALIK Pankaj Men’s 400m 23 August 49.61 – 43/65 Did Not Advance
JACOB Amoj Men’s 400m 23 August DQ Did Not Advance
Kamalpreet Kaur Women’s Discus 23 August 55.95m – Q
55.07 6th
Dutee Chand Women’s 100m 23 August 11.69 – Q 11.90 – 18/45 Did Not Advance
Taranveer Singh Men’s Hammer 23 August 54.03 m – 19/20
JADHAV Sanjivani Babur Women’s 10000m 23 August
33:22.00 (PB) Silver Medal
Vishwa Priya Women’s 400m Hurdles 24 August DQ Did Not Advance
VIJAYAKUMAR Siva Women’s Triple Jump 25 August 12.20 – 20/23
Did Not Advance
JACOB Amoj Men’s 800m 26 August 1:51.28 – 17th
Did Not Advance
CHAUDHARY Kachnar Women’s Shot Put 26 August 12.87 – 20th
Did Not Advance
Priyanka Women’s 20km 26 August
DQ
TADVI Kisan Narshi Men’s 5000m 26 August 14:35.83 q PB
14:23.95 PB
Muhammed Anees Men’s Long Jump 27 August 7:34 – 25th
Did Not Advance
PATEL Ranjeet Kumar Men’s Half Marathon 27 August
1:10:04 – 11th
Kantilal Devram Men’s Half Marathon 27 August
1:11:07 – 15th
India Men’s 4x400m Relay 28 August 3:10.68 Q SB 2nd
3:13.23 – 7th
Badminton
Pool Stage Quarter Final
India Mix Team 23 August 1 – Sweden – Win(4-1)
2 -Slovenia – Win(5-0)
3 – HKG – Loss(1-4)
Indonesia
Lost – (1-4)
Round of 128 Round of 64 Round of 32 Round of 16
KUMAR Aman Men’s Singles 28 August Fedrico Sebasti(ARG)
Win – (21-13 21-16)
Fedrico Sebasti (USA)
Win – (21-15 21-15)
Fedrico Sebasti (CAN)
Lost – (11-21 8-21)
JINDAL Kartik Men’s Singles 28 August JAERVEOJA Mikk(EST)
Win – (21-12 21-14)
BAJUK Matevz (SLO)
WIn – (21-8 21-16)
POPOV Toma (FRA)
Lost – (1-2)
SINGH Kawaldeep Men’s Singles 28 August
Bye
JEON Hyeokjin (KOR)
Lost – (8-21 9-21)
MOKERJEE Riya Women’s Singles 28 August
Bye
Marsa Indah (INA)
Lost – (16-21 14-21)
Revati Ajay Women’s Singles 28 August
Bye
YANG Li Lian (MAS)
Lost – (1-2)
Vaishnavi Vikas Women’s Singles 28 August
Bye
Amanda Lina (SWE)
Win – (21-10 21-10)
TANG Ho Lam (HKG)
Win – (21-15 21-17 )
LI Yvonne (GER)
Lost – (1-2)
GARIK./SINGH Men’s Doubles 28 August
Bye
JAERVEOJA/LAANES(EST)
WIn – (21-15 21-18)
RAI/KHANDO (BHU)
Win – (21-14 21-5)
KIM/SEO (KOR)
Lost – (7-21 10-21)
KUMAR/SHUBHAM Men’s Doubles 28 August
Bye
JEON/WOO (KOR)
Lost – (6-21 6-21)
GARIKAPATI/VELUDURTHI Mixed Doubles 28 August
Bye
Japan
Lost – (15-21 12-21)
MAKKAR/KANWAL Mixed Doubles 28 August
Bye
Thailand
Lost – (11-21 14-21)
DEVASTHALE/BHALE Women’s Doubles 28 August
Bye
BUDIHARTI/SURYA(INA)
Lost – (15-21 20-22)