2018 Asian Para Games




The 2018 Asian Para Games, also known as the 3rd Asian Para Games, is a multi-sport event that will be held in Jakarta, Indonesia. The event parallels the 2018 Asian Games and is to be held for Asian athletes with disability.

The opening ceremony of the games will be held at the Gelora Bung Karno Main Stadium on 6 October 2018 using ocean as its’ theme. A minute of silence to honor the 2018 Sulawesi earthquake and tsunami victims will be observed.

A massive 302 members including total of 187 members are likely to be a part of India’s contingent to the Para Asian Games.

Rio Paralympic gold medalist Mariyappan Thangavelu was on Tuesday named as flag-bearer of the Indian contingent for the 3rd Paralympic Asian games.



 

Archery

India has enter 7 athlete in Para Archery 4 men and 3 Women . All will compete in Open Category. Here is Full Result Of Archery event of India at 2018 Asian Para Games.

Archer Event Ranking Round    
Mitali Shrikant Compound Women Open
Jyoti Compound Women Open
Pooja Recurve Women Open
Rakesh Kumar Compound Men Open
Shyam Sunder Compound Men Open
Harvinder Singh Recurve Men Open
Sahil Recurve Men Open

 

Badminton

India has enter 18 athlete in Para Badminton 16 men and 2 Women .Manoj Sarkar, Sukant Kadam and Parul Parmar are Top seeded for India in Different Category and are Top Medal Contender. Here is Full Result Of Badminton event of India at 2018 Asian Para Games.

Archer Event Group Stage Group Stage Group Stage Round of 16 Quarter Final SemiFinal Final /BM Medal / Rank
Manoj Sarkar [1] MS SL 3 Chang Man (KOR)
7 OCT
Maman Nurjaman (INA)
7 OCT
Pramod Bhagat [3/4] MS SL 3 Dong Jae Joo (KOR)’
7 OCT
Duc Trung Pham (VIE)
7 OCT
Umesh Vikram Kumar [5] MS SL 3 Chih Huang (TPE)
7 OCT
Anh Tuan Trin (VIE)
7 OCT
Fung Kwong (VIE)
7 OCT
Sukant Kadam [1] MS SL 4 Yuyang Gao (CHN)
7 OCT
Van Thuong (VIE)
7 OCT
Suhas Yathiraj [3/4] MS SL 4 Hikmat Ramdani (INA)
7 OCT
Mohd Zainudin (MAL)
7 OCT
K.Chawarat (INA)
7 OCT
Tarun Tarun [5/6] MS SL 4 Cheng­Che Lin (TPE)
7 OCT
T.Takeyama (JPN)
7 OCT
Patrick Lee (VIE)
Patrick Lee
Mark Dharmai MS SS 6 Chun Wong [1] (VIE)
7 OCT
Yuan Hsiung (TPE)
7 OCT
Raja Magotra MS SS 6 Yi-Ying Chen (TPE)
7 OCT
Man Kai Chu [VIE]
7 OCT
Nagar Krishna MS SS 6 Bunthan Yaemmali (THA)
7 OCT
Yohei Hatakeyama [JPN]
7 OCT
Raj Kumar MS SU 5 Hou Cheah [1] (MAL)
7 OCT
Yuen Wong (VIE)
7 OCT
Rakesh Pandey MS SU 5 Gui Yu Pu (TPE)
7 OCT
Taiyo Imai [JPN]
7 OCT
Chirag Baretha MS SU 5 D.Anrimusthi [INA]
7 OCT
Jen-Yu Fang (TPE)
7 OCT
Minh Tran (VIE)
7 OCT
Prem Kumar Ale MS WH 1 K.Kobayashi (JPN)
7 OCT
Jakarin Homhaul (THA)
7 OCT
Zimo Qu [CHI]
7 OCT
Abu Hubaida MS WH 2 Yuen Chan [2] (VIE)
7 OCT
Wiwin Andri (INA)
7 OCT
Parul Parmar [1] WS SL 3 D.Henpraiwan (THA)
7 OCT
Lai Ling Ng (VIE)
7 OCT
Manasi Joshi WS SL 3 W. Kamtam (2)(THA)
7 OCT
Zuxian Xiao (CHN)
7 OCT
Anand Kumar
Nitesh Kumar
MD SL 3 Malaysia
7 OCT
Hong Kong
7 OCT
Pramod Bhagat
Manoj Sarkar
MD SL 3 Korea
7 OCT
Vietnam
7 OCT
Chirag Baretha
Suhas Yathiraj
MD SU 5 Indonesia
7 OCT
Japan
7 OCT
Vietnam
7 OCT
Raj Kumar
Rakesh Pandey
MD SU 5 Korea
7 OCT
Vietnam
7 OCT
Prem Kumar Ale
Abu Hubaida
MD WH 1 Thailand
7 OCT
Indonesia
7 OCT
Parul Parmar
Manasi Joshi
WD SL 3 – SU 5 China
7 OCT
Thailand
7 OCT
Manasi Joshi
Chirag Baretha
XD SL 3 – SU 5 Japan
7 OCT
Thailand
7 OCT
Parul Parmar
Rakesh Pandey
XD SL 3 – SU 5 Thailand Indonesia
7 OCT
China
7 OCT

 

Shooting

India has enter 10 Shooer in Para Shooting 7 men and 3 Women .Here is Full Result Of Shooting event of India at 2018 Asian Para Games.

Player Event Qualification Final Medal / Rank Remark
Deepak
Manish Narwal 10m Air Pistol SH1
Deepender Singh 10m Air Pistol SH1
Akash 10m Air Pistol SH1
Sidhartha Babu
Singhraj
Rahul Jakhar
Avani Lekhara R2 – 10m Air Rifle Standing SH1
Avani Lekhara R8 – 50m Rifle 3 Positions SH1
Rubina Francis P2 – 10m Air Pistol SH1
Pooja Agarwal P2 – 10m Air Pistol SH1

 


Table Tennis

India has enter 5 Paddler in Para Table Tennis 2 men and 3 Women .Here is Full Result Of Table Tennis event of India at 2018 Asian Para Games.

Player Event Group Stage Group Stage Group Stage
Sonalben Manubhai Women TT 1- 3 Qian Li (CHN)
Lost – (0-3)
Elham Chazani (IRI) Lee Migyu (KOR)
Bhavina Hasmukh Bhai Women TT- 4
Vaishnavi Vinayak Women TT – 6 Zhang Bian (CHN)
Sandeep Dangi Men TT – 1 Nam Kiwon (KOR)
Yesdi Aspi Men TT- 6