Asian Games 2018

The 2018 Asian Games, officially known as the 18th Asian Games and also known as Jakarta Palembang 2018, is a pan-Asian multi-sport event scheduled to be held from 18 August to 2 September 2018 in the Indonesian cities of Jakarta and Palembang.

For the first time, the Asian Games are being co-hosted in two cities; the Indonesian capital of Jakarta (which is hosting the Games for the first time since 1962), and Palembang, the capital of the South Sumatra province. Events will be held in and around the two cities.

It will be India’s 18th appearance at the Asian Games. Neeraj Chopra would be the flag bearer for India at the games.A total of 572 participants will represent India in Asian Games. Here are detail and result of India at Asian Games.

 

Aquatics

13 Men Player From India will Take Part in Swimming and Diving Event. 2 in diving and 11 In Swimming. Here is Full Result Of Diving and Diving event of India at Asian Games

Diving

Player Event Preliminaries Final Medal / rank
K Ramanand Sharma
Siddharth Pardeshi
3 m synchronized springboard
322.14 – 6th
K Ramanand Sharma 3 m synchronized 346.15 – 9 – Q 325.45 – 12
K Ramanand Sharma 1 m platform 327.40 – 7 – Q 345.40 – 6
Siddharth Pardeshi 10 m platform 1 September

Swimming

Player Event Qualification Final Medal
Saurabh Sangvekar 200 m Freestyle 1:54.87 – 24 Did Not Qualify
Srihari NATARAJ Men’s 100m Backstroke 55.86 NR – 8th Q 56.19 7th
Arvind Mani Men’s 100m Backstroke 58.09 – 16 Did Not Qualify
Sajan Prakash Men’s 200m Butterfly 1:58.12 – 3rd Q 1:57:75 – NR 5th
Srihari NATARAJ Men’s 50m Backstroke 26:19 – 10 NR Did Not Qualify
Arvind Mani 50 m Backstroke 26:89 – 2nd (H1) Did Not Qualify
Advait Page 800 m Freestyle 8:09:13 – 3rd – NR
Neel Roy 200 m Individual Medley 2:08.07 – 14 Did Not Qualify
India 4×200 m Freestyle Relay 7:34.69 – 7th Q
Anshul Kothari 50 m Freestyle 23.83 – 18 Did Not Qualify
Virdhawal KHADE Men’s 50m Freestyle 22:43 – 3rd Q NR 4th Miss Bronze by 0.01 Sec
Avinash Mani 100 m Buterfly 56.98s – 26 Did Not Qualify
Sajan Prakash Men’s 100m Butterfly 54.06s – 11 Did Not Qualify
India 4×100 m Freestyle Relay 3:25.17 – 8th Q
Sandeep Sejwal 100 m Breaststroke 1:02.07 – 9th Did Not Qualify
Virdhawal KHADE Men’s 100m Freestyle 23 August
Aaron Agnel D’Souza 100 m Freestyle 23 August
Advait Page 200 m Backstroke 23 August
Srihari NATARAJ Men’s 200m Backstroke 23 August
Virdhawal KHADE Men’s 50m Butterfly 23 August
Anshul Kothari 50 m Butterfly 23 August
Advait Page 1500 m Freestyle 24 August
Sandeep Sejwal 50 m Breaststroke 24 August
India 4×100 m Medley Relay 24 August

 

Archery

India will be represented by 16 Athlete : 8 Men And 8 Women .Here are full Indian Result –

Indian Result of India at Asian Games

Player Event Qualification Round Of 64 Round Of 32 Round Of 16 QuarterFinal SemiFinal Final Medal
Atanu Dass Recurve Men 660 – 14 Bye
Jagdish Chaudhary Recurve Men 638 – 39 Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance
Sukhchain Singh Recurve Men 631 – 46 Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance
Vishwas Recurve Men 658 – 17 Bye
🇮🇳 Recurve Men Team 1956 – 8th
Bye Vietnam (VIE)

25 August

Deepika KUMARI Recurve Women 649 – 17th Bye Ri J-h (PRK)
9:40 AM
Promila DAIMARY Recurve Women 642 – 21 Bye Urantungalag (MGL)
9:40 Am
Ankita Bhakat Recurve Women 608 – 44 Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance
Laxmirani Majhi Recurve Women 617 – 36 Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance Did not advance
🇮🇳 Recurve Women Team 1908 – 7th
Mongolia (MGL)

25 August

Abhishek VERMA Compound Men 704 – 4th
Aman SAINI Compound Men 692 – 16
Rajat Chauhan Compound Men 691 – 18
Sangamprit Bisla Compound Men 689 – 19
🇮🇳 Compound Men Team 2087 – 2nd
Jyothi Surekha Compound Women 705 – 2nd
Trisha DEB Compound Women 683 – 19
Madhumita Kumari Compound Women 689 – 11
Muskan Kirar Compound Women 691 – 9th
🇮🇳 Compound Women Team 2085 – 2nd
Bye 26th Aug
1:10pm
🇮🇳 Recurve Mix Team 1309 – 8th
Mongolia (MGL)

24 August

🇮🇳 Compound Mix Team 1409 – 2nd

 

Athletics

India will be represent by 50 athletes, 22 men and 28 women.

Men’s Relay Team – Dharun Ayyasamy, Muhammed Anas Yahiya, Jeevan Karekoppa Suresh, Amoj Jacob, Jithu Baby and Arokiya Rajiv.
Women’s Relay Team – Jisna Mathew, M R Poovamma, Sonia Baishya, Vijayakumari Vismaya and Saritaben Laxmanbhai Gayakwad.
Mix Relay Team – Muhammed Anas Yahiya , Kunhu Mohammed, Arokiya Rajiv, Hima Dass and M R Poovamma

Full Result of India at Asian Games

Player Player Heat / Qualification SemiFinal Final Medal / Rank
Muhammed Anas 400 m 25 August 25 August
Sreeshankar Men Long Jump 25 August
Rajiv Arokia 400 m 25 August
Tajinder Pal Singh Toor Shot put
25 August
Naveen Chikara Shot put
25 August
G Lakshmanan Men 10000m
25 August
Sarita R Singh Women Hammer Throw
25 August
Dutee Chand Women 100m 25 August
Nirmala Sheoran Women 400 m 25 August 25 August
Hima Das Women 400 m 25 August 25 August
L Suriya Women 10000 m
26 August
Sanjivani Jadhav Women 10000 m
26 August
Neena Pinto Women Long jump jump 26 August
Nayana James Women Long jump 26 August
Dharun Ayyasamy 400m Hurdles 26 August
Santosh Kumar 400m Hurdles 26 August
Jauna Murmu Women 400m Hurdles 26 August
Anu Raghvan Women 400m Hurdles 26 August
Annu Rani Women Javelin throw 26 August
Shankarlal Swami Men 3000m Steeplechase
27 August
Manjit Singh 800 m 27 August
Jinson Johnson 800 m 27 August
Neeraj Chopra Javelin throw
27 August
Shivpal Singh Javelin throw
27 August
Arpinder Singh Triple jump 27 August
Rakesh Babu A V Triple jump 27 August
Tintu luka Women 800m 27 August
Sudha Singh Women 3000m Steeplechase
27 August
Chinta Yadav Women 3000m Steeplechase
27 August
India Mix 4 x 400 m relay 27 August
G Lakshmanan Men 5000m
28 August
Muhammed Anas 200 m 28 August
Jinson Johnson 1500 m
28 August
Manjit Singh 1500 m
28 August
Chethan Balasubramanya High jump 28 August
Hima Das Women 200 m 28 August
Dutee Chand Women 200 m 28 August
L Suriya Women 5000 m
28 August
Sanjivani Jadhav Women 5000 m
28 August
India 4 x 400 m relay 29 August
Manish Singh Rawat Men’s 20 Km walk
29 August
Irfan Kolothum Thodi Men’s 20 Km walk
29 August
Monika Chaudhary Women 1500m 29 August
PU Chitra Women 1500m 29 August
India Women 4 x 400 m relay 29 August
Soumya B Women 20 KM walk
29 August
Khushbir Kaur Women 20 KM walk
29 August
Seema Antil Women Discus throw
30 August
Sandeep Kumari Women Discus throw
30 August
Sandeep Kumar Men’s 50 Km walk
30 August

Combined Events

Player Event Heptathlon
(100 m hurdles)
Heptathlon
(High jump)
Heptathlon
(Shot put)
Heptathlon
(200 m)
Heptathlon
(Long jump)
Heptathlon
(Javelin throw)
Heptathlon
(800 m)
Total Point Medal / Rank
Purnima Hembram Heptathlon 28 August
Swapna Barman Heptathlon 28 August

 

Badminton

20 athletes, 10 men and 10 women represent India at Asian Games in Badminton.

Indian Men Team – Kidambi Srikanth, Prannoy Kumar, Chirag Shetty, Satwiksairaj Rankireddy, Pranav Chopra, Manu Attri ,Sumeeth Reddy, Sourabh Verma, Sai Praneeth and Sameer Verma

Indian Women Team – P V Sindhu, Saina Nehwal,Sai Uttejitha Rao , Ashmita Chaliha Ashmita Chaliha ,Aakarshi Kashyap , Gayathri Gopichand , Ashwini Ponnappa, Sikki Reddy, Rutaparna Panda and Arathi Sara Sunil.

Indian Result

Player Event Round of 32 Round of 16 QuarterFinal SemiFinal Final Medal
Kidambi Srikanth Men’s Single 23 August
H.S Prannoy Men’s Single 23 August
Saina Nehwal Women Single S Aghaeihajiagha (IRI)
P V Sindhu Women Single Vũ T T (VIE)
Chirag Shetty / Satwiksairaj Rankireddy Men’s Double 24 August
Manu Atri / Sumeeth reddy Men’s Double 24 August
Ashwini Ponnappa / Sikki Reddy Women’s Double 23 August
Rutaparna Panda/ Arathi Sara Women’s Double 23 August
Sikki Reddy / Pranav Chopra Mix Double 23 August
Ashwini Ponnappa / Satwikraj Mix Double 23 August
Men Team Men Team Maldives
Win – (3-0)
Indonesia (2)
Lost – (1-3)
Did not Advance Did not Advance Did not Advance
Men Team Women team Bye Japan (1)
Lost – (1-3)
Did not Advance Did not Advance Did not Advance

 

Basketball

India Will be represented by women 5*5 team.

Squad : Nisha Sharma, Pushpa Senthil Kumar, Prasannan Geetha Anjana, Hemmige Mahesha Bhandavya, Palanilkumakalayil Skaria Jeena, Rajapriyadharshini Rajaganapathi, Raspreet Sidhu, Shireen Limaye, Priyanka Prabhakara, Madhu Kumari, Sangeeta Kaur, Stephy Nixon.

Indian Result

Match Stage Score Winner Scorer Point Table
India VS Kazakhstan Pool X 61−79 Kazakhstan Pts: Jeena 15
Rebs: Geetha 10
Asts: Geetha 4
India – 0 points – 5th
India VS Chinese Taipei Pool X 61- 84 Chinese Taipei Pts: Jeena 13
Rebs: Limaye 7
Asts: Limaye 6
India – 0 points – 5th
India VS Korea Pool X 54-105 Korea Pts: Kumari 14
Rebs: Jeena 10
Asts: Jeena 6
India – 0 points – 5th
India VS Indonesia Pool X 23 August
X Vs X QuarterFinal

 

Boxing

India Will be represented by 10 boxer. India Will sent full 8 men and 3 women Boxer. India Will miss their Star Women Boxer M.C Mary Kom this Time. Here is full detail of India Athlete.

Indian Result

Player Event Round of 32 Round of 16 QuaterFinal SemiFinal Final Medal
Amit Panghal 49 kg
Gaurav Solanki 52 kg
Mohammed Hussamuddin 56 kg
Shiv Thapa 60 kg
Dheeraj Rangi 64 kg
Manoj Kumar 69 Kg
Vikas Krishan 75 kg
Sarjubala Devi Women 51 kg
Pavitra Women 60 kg
Sonia Lather Women 57 kg

 

Bowling

India will be represented by 6 men Athlete in 3 event. Last time no one from India Participate in Bowling. Here is complete Result –

Indian Result

Athlete(s) Event Block 1 Block 2 Total Final rank / Medal
Dhruv Sarda
Shabbir Dhankot
Akaash Ashok Kumar
Trios 23 August
Parvez Ahmed Saud
Ramachandraiah Kishan
Shoumick Datta
Trios 23 August
Dhruv Sarda
Shabbir Dhankot
Akaash Ashok Kumar
Ramachandraiah Kishan
Shoumick Datta
Team of 6 25 August
Parvez Ahmed Saud
Shoumick Datta
Masters 26 August

 

Bridge

The Bridge Federation of India picked a 24-member squad along with six reserves for the Asian Games. This is for the first time Bridge is part of Asian Games. Here is complete Result –

Indian Result

Athlete Event Qualification Round Semifinals Finals Medal
Sumit Mukherjee
Debabrata Majumder
Jaggy Shivdasani
Rajeshwar Tewari
Ajay Khare
Raju Tolani
Team 21st August
Bachiraju Satyanarayana
Rajeev Khandelwal
Gopinath Manna
Himani Khandelwal
Hema Deora
Kiran Nadar
Mixed Team 21st August
Finton Lewis
Marianne Karmarkar
Bharati Dey
Vasanti Shah
Super Mixed 21st August
Sumit Mukherjee
Debabrata Majumder
Pair 28th August
Subhash Gupta
Sapan Desai
Pair 28th August
Pranab Bardhan
Shibhnath Dey Sarkar
Pair 28th August
Hema Deora
Marianne Karmarkar

Women Pair 28th August
Feroza Chothia
Bharati Dey
Women Pair 28th August
Aparna Sain
Vasanti Shah
Women Pair 28th August
Arun Kumar Sinha
Kiran Nadar
Mixed pair 28th August
Bachiraju Satyanarayana
Rita Choksi
Mixed pair 28th August
Rajeev Khandelwal
Himani Khandelwal
Mixed pair 28th August

 

Canoeing

48 Athlete from India will be part Of Canoeing. 2 Female athlete in Slalom, 8 men and 7 women in Sprint and 16 men / 15 Women in Traditional boat race.here is Indian Result.

 

Canoeing Slalom

Athlete Event Heats Repechage Last 16 Quarterfinal Semifinal Final
Aarti Pandey Women K1 137.65 – 11 Did not Advance
Champa Mourya Women C1 171.22 – 9th

 

Canoeing Sprint

Athlete Event Heat Semifinal Final
Naocha Singh Laitonjam K1 200 m
Chingching Singh Arambam
Naocha Singh Laitonjam
K2 1000 m
Chingching Singh Arambam
Albert Raj Selvraj
Naocha Singh Laitonjam
Prohit Borai
K4 500 m
Jamesboy Singh Oinam
Prakant Sharma
C2 200 m
Gaurav Tomar
Sunil SIngh
C2 1000 m
Ragina Kiro Women K1 200 m
Sonia Devi Phairembam Women K1 500 m
Ragina Kiro
Sonia Devi Phairembam
Sandhya Kispotta
Meena Devi Lasihram
Women K4 500 m
Meera Das Women C1 200 m
Inoacha Devi M.
Anjali Baishst
Women C2 500 m

 

Canoeing Traditional Boat Race

Athlete Event Heat SemiFinal Final Medal
Rajeshwari Kushram
Sanjana Singh
Nazis Mansoori
Dimita Devi Toijam
Manju
Oinam Yaiphabi Devi
Sushila Chanu Shoibam
Aarti Nath
Neetu Varma
Thajamanbi Chanu
Sarju Devi Kojenbam
Menu
Manisha Rani
Kirti Kewat
Ramkanya Dangi
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Women Team
Bijender Singh
Ravinder
Sivasankar T Baburaj
Manmohan Dangi
Dilip Singh Negi
Abhay Singh
Arun Nandal
Suraj Singh Negi
Ankit Pachori
Satyapal Tomar
Kiran Singh Moraingtham
Hariom Kurmi
Sachin Kumar
Parminder Singh
Manjeet Singh
Heisnam Nganba Meitei
.
.
.
.
.
.
Men Team

 

Cycling

India was represented by 15 athletes, 8 men and 7 women.

Cycling – Sprint Indian Result –

Athlete Event Heat 1/8 Finals
(Repechage)
Quarterfinals Semifinals Finals Rank / medal
Esow Alben Individual 29 August
Ranjit Singh Individual 29 August
Ranjit Singh
Esow Alben
Team 27 August
Deborah Women Individual 29 August
Aleena Reji Women Individual 29 August
Deborah
Aleena Reji
Women Team 27 August

 
Cycling – Pursuit Indian Result –

Event Event Qualifying 1st round Final Medal / Rank
Manjeet Singh Individual 29 August
Raju Bati
Manjeet Singh
Bike Singh Athokpam
Rajbeer
Dilawar
Team 27 August
Sonali Chanu Mayanglambam Women Individual 30 August
Sonali Chanu Mayanglambam
Monorama Devi Tongbram
Nayana Rajesh Priyadarshini
Chaoba Devi Elangbam
Megha Gugad
Women Team 27 August

 
Cycling – Keirin Indian Result –

Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Finals Medal
Esow Alben Individual
Ranjit Singh Individual
Deborah Women Individual
Aleena Reji Women Individual

 
Cycling – Omnium Indian Result –

Athlete Event Scratch Race Ind. Pursuit Elim. Race Time Trail Flying Lap Flying Lap Total Medal / Rank
Dilawar Individual 30 August
Monorama Devi Tongbram Individual 29 August

 

Equestrian

India will represented by 7 Men athletes.Last time India teamend With out single Medal in Equastrain.

Equestrian – Eventing Indian Result –

Athlete Event Dressage Cross-country Jumping Total Medal / Rank
Ashish Malik Individual 24 August
Rakesh Kumar Individual 24 August
Jitender Singh Individual 24 August
Fouaad Mirza Individual 24 August
Ashish Malik
Rakesh Kumar
Jitender Singh
Fouaad Mirza
Team 24 August

 

Equestrian – Jumping Indian Result –

Athlete Event Round 1 Round 2 Final A Final B Jump Off Rank / Medal
Kaevaan Kevic Setalvad Individual 27 August
Zahan Kevic Setalvad Individual 27 August
Chetan Reddy Nakula Individual 27 August
Kaevaan Kevic Setalvad
Zahan Kevic Setalvad
Chetan Reddy Nakula
Team 27 August

 

 

Fencing

India will represented by 4 women.Last time No one Participate in fencing .

Fencing – Indian Result –

Event Athlete Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinals Final
Jas Seerat Singh Individual Epee Win 1 – Advance to R32 Thanee Korawan (Tha)
Lost – (13-15)
Jyotika Dutta Individual Epee Win 3 – Advance to R16 Bye WIJITTA (THA)
Win – (15-8)
WAI VIVIAN (HKG)
Lost – (3-15)
Thoudam Kabita Devi
Ena Arora
Jas Seerat Singh
Jyotika Dutta
Team 24 August

 

Hockey

36 athletes (18 men and 18 women) represent India at Asian Games in Hockey Indian Men team Won Gold Medal last time while Women Team Finish 3rd. 2020 Olympics Quota will be Given To Winner Of Both Events.The following is the India roster in the men’s field hockey tournament of the 2018 Asian Games.

Mens Team – Head coach: Harendra Singh

Harmanpreet Singh, Dilpreet Singh, Rupinder Pal Singh, Surender Kumar, Manpreet Singh, Sardara Singh, Simranjeet Singh, Mandeep Singh, Lalit Upadhyay, P. R. Sreejesh (C, GK), Krishan Pathak (GK), Varun Kumar, S. V. Sunil, Birendra Lakra, Akashdeep Singh, Chinglensana Singh, Amit Rohidas, Vivek Prasad

Indian Result

Match Stage Date Score winner Stat Remark
India VS Indonesia Pool A 20 August
India VS Hong Kong Pool A 22 August
India VS Japan Pool A 24 August
India VS South Korea Pool A 26 August
India VS Sri Lanka Pool A 28 August

Womens Team – Head coach: Sjoerd Marijne

Savita (VC, GK), Rajani Etimarpu (GK), Deep Grace Ekka, Sunita Lakra, Deepika, Gurjit Kaur, Reena Khokhar, Namita Toppo, Lilima Minz, Monika, Udita, Nikki Pradhan, Neha Goyal, Rani (C), Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Navjot Kaur

Indian Result

Match Stage Date Score Winner Scorer Remark
India VS Indonesia Pool B 19 August
India VS Kazakhstan Pool B 21 August
India VS South Korea Pool B 25 August
India VS Thailand Pool B 27 August

 

Golf

The Indian Golf Union announced a team of 7 members for the Jakarta Games.7 Member include 4 men and 3 women. Last time India Team Failed to Win medal.

Indian Result

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total Rank / Medal
Aadil Bedi Individual 23 August
Kshitij Naveed Kaul Individual 23 August
Harimohan Singh Individual 23 August
Rayhan Thomas Individual 23 August
Aadil Bedi
Kshitij Naveed Kaul
Harimohan Singh
Rayhan Thomas
Team 23 August
Diksha Dagar Women Individual 23 August
Ridhima Dilawari Women Individual 23 August
Sifat Sagoo Women Individual 23 August
Diksha Dagar
Ridhima Dilawari
Sifat Sagoo
Women Team 23 August

 

Gymnastics

India will be represented by 10 athletes, 5 men and 5 women. .Deepa Karmakar Will lead Indian Team Contingent and will be Indian Medal Hope.

Indian Result

Player / Team Event Qualification Event Score Final Remark Medal / Rank
Rakesh Patra Individual All Around Floor –
Vault –
Pommel Horse –
Rings – 13.900 – 20
Parallel bars – 13.300 – 23
Horizontal bar –
Yogeshwar Singh Individual All Around Floor – 12.450 – 28
Vault – 13.850 – 10 R
Pommel Horse – 12.150 – 30
Rings – 12.650 – 41
Parallel bars – 13.000 – 30
Horizontal bar – 11.550 – 43
All Around – 75.950 – 17th Reserve in Men’s Vault 17
Ashish Kumar Individual All Around Floor -11.950 – 39
Vault –
Pommel Horse – 3.250 – 57
Rings – 13.000 – 33
Parallel bars – 13.200 – 25
Horizontal bar – 12.250 – 30
All Around – 74.550 – 20 30
Gaurav Kumar Individual All Around Floor -11.950 – 39
Vault –
Pommel Horse – 3.250 – 57
Rings – 13.000 – 33
Parallel bars – 13.200 – 25
Horizontal bar – 12.250 – 30
All Around – 66.500 – 27 27
Siddharth Verma Individual All Around Floor – 11.400 – 48
Vault – 12.975 – 18
Pommel Horse – 12.600 – 23
Rings –
Parallel bars –
Horizontal bar – 12.850 – 20
Ashish Kumar
Gaurav Kumar
Yogeshwar Singh
Rakesh Patra
Team All Around Floor – 13.100 – 17
Vault – 13.525 – 12
Pommel Horse -9.900 – 47
Rings – 13.050 – 32
Parallel bars – 12.500 – 37
Horizontal bar – 11.900 – 37
Did Not Advance
Pranati Das Women Individual All Around Floor – 11.300 – 30
Vault –
Uneven bars – 11.000 – 30
Balance beam – 11.900 – 19
Pranati Nayak Women Individual All Around Floor – 10.750 – 39
Vault – 13.425 6th Q
Uneven bars – 10.200 – 36
Balance beam –
Qualify for Vault Final
Aruna Reddy Women Individual All Around Floor – 11.250 – 32
Vault – 13.350 7th Q
Uneven bars – 11.400 – 23
Balance beam – 11.850 – 21
All Around – 47.900 – 16 Qualify for Vault Final
Dipa Karmakar Women Individual All Around Floor – 11.300 – 28
Vault – 13.225 – 8th
Uneven bars – 11.050 – 28
Balance beam –12.750 7th Q
48.700 – 13 Qualify for Balance beam
Final
Mandira Chowdhury Women Individual All Around Floor –
Vault –
Uneven bars –
Balance beam – 10.350 – 46
Aruna Reddy
Pranati Nayak
Pranati Das
Women Team All Around 144.300 – 7th Q Qualify for
Final
Final
Event
Aruna Reddy
Pranati Nayak
Pranati Das
Women Team All Around Final
Pranati Nayak Women Vault Final
Aruna Reddy Women Vault Final
Dipa Karmakar Women Balance beam Final

 

Handball

India men’s and women’s team participate at the Games.The men’s team entered in group D, and the women’s team joined in group A. But Both Team Failed to Qualify for Main Draw and are out of Asian Games even before starting the game.

“Men Team :” Atul Kumar, Deepak Ahlawat, Adithya Nagaraj, Harjinder Singhm Naveen Puniam, Greenidge Dcunha, Navdeep, Karamjeet Singh, Avin Khatkar, Ramesh Chand, Sachin Kumar Bhardwaj, Kamaljeet Singh, Rahul Dubey, Harender Singh, Davinder Singh and Bajrang Thakur

“Women Team :” Nina Shil, Nidhi Sharma, Maninder Kaur,Sanjeeta, Jyoti Shukla, Banita Sharma, Deepa, Ritu, Indu Gupta, Rimpi, Khila Devi, Diksha Kumari, Priyanka Thakur and KM Manjula Pathak

Indian Result

Team Event P.Group Stage
Match 1
P.Group Stage
Match 2
P.Group Stage
Match 3
P.Group Stage
Match 4
Main Draw
Indian Men Team Group D Chinese Taipei:
Lost – (28–38)
Bahrain
Lost – (25–32)
Iraq
Lost – (29–40)
DId Not Advance
Indian Women Team Group A Kazakhstan:
Lost – (19–36)
South Korea:
Lost – (18–45)
China:
Lost – (21–36)
North Korea:
21 August
DId Not Advance

 

Judo

6 Judoka will represent India in Judo at Asian Games. 3 in men and 3 in female and India will also compete in the Mixed event. last Time Kalpana Thoudam Finish 4th and lost bronze medal.

Indian Result

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Medal / Rank
Vijay Kumar Yadav Under 60 kg 29th August
Harshdeep Singh Brar Under 81 kg 30th August
Avtar Singh Under 100 kg 31th August
Kalpana Devi Women 52 Kg 29th August
Garima Chaudhary Women 63 Kg 30th August
Rajwinder Kaur Women 78+Kg 31th August
Vijay Kumar Yadav
Harshdeep Singh Brar
Avtar Singh
Th. Kalpana Devi
Garima Chaudhary
Rajwinder Kaur
.
.
.
Mixed Team
.
.
.
1st September

 

Kabbadi

India put up a 24 member squad (12 men +12 women) for Kabaddi at Asian Games. India is defending champion and Power House of Kabbadi in both Men and Women.

Men Squad : Girish Ernak, Deepak Niwas Hooda, Mohit Chillar, Sandeep Narwal, Pardeep Narwal, Rishank Devadiga, Monu Goyat, Ajay Thakur (captain), Rohit Kumar, Rajulal Chaudari, Mallesh Gangadhari, Rahul Chaudhari,

Result

Match Stage Score Winner Remark
India Vs Bangladesh Group Stage 50-21 India
India Vs Sri Lanka Group Stage 44–28 India
India Vs South Korea Group Stage 23-24 South Korea
India Vs Thailand Group Stage 21 August

Women Squad: Kavita, Priyanka, Manpreet Kaur, Payel Chowdhary, Ritu Negi, Sonali Vishnu Shingte, Sayali Sanjay Keripale, Randeeep Kaur Khera, Shalini Pathak, Sakshi Kumari, Usha Rani Narsimhaiah, Madhu.

Indian Result

Match Stage Score Winner Remark
India Vs Japan Group Stage 43–12 India
India Vs Thailand Group Stage 33-23 India
India Vs Sri Lanka Group Stage 21 August
India Vs Indonesia Group Stage 21 August

 

Karate

2 Karate player will represent India at Asian Games. Last time Indian Didn’t sent Karate team.

Indian Result

Athlete Event 1/16 final 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final Rank / Medal
Jayendran Sharath Kumar Kumite- 75kg 27 August
Vishal Kumite- 84kg 27 August

 

Martial arts

29 player will represent India in Martial Art at Asian Games. Wushu, Pencak silat and Kurash will be part of Martial art Sports.

Kurash – Indian Result

Athlete Event 1/16 final 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final Rank / medal
Jatin Under 66 kg 28 August
Jacky Gahlot Under 66 kg 28 August
Kunal Under 81 kg 29 August
Manish Tokas Under 81 kg 29 August
Divesh Under 90 kg 30 August
Danish Sharma Under 90 kg 30 August
Parikshit Kumar Above 90 kg 28 August
Aswin Padari Chandran Above 90 kg 28 August
Pincky Balhara Women Under 52 kg 28 August
Malaprabha Yallappa Jadhav Women Under 52 kg 28 August
Binisha Nayakattu Biju Women Under 63 kg 29 August
Megha Tokas Women Under 63 kg 29 August
Jyoti Tokas Women Under 78 kg 30 August
Amisha Tokas Women Under 78 kg 30 August

 
 

Pencak silat – Indian Result

Athlete Event 1/16 final 1/8 final Quarterfinal Semifinal Final Rank / medal
Boynao Singh Naorem Above 50-55 kg 23 August
Sonia
Simran
Women Double 27 August

 
 

Wushu (Sanda)- Indian Result

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank / medal
Santhosh Kumar 55 Kg Linn T R (MYA)
Win – (2-0)
Wazea (YEM)
Surya Bhanu Pratap Singh 60 Kg Bye Haris (INA)
Narender Grewal 65 Kg
Tabugara (PHI)
Pardeep Kumar 70 Kg
Khurshedzoda (TJK)
WIn – (2-0)
Riyaya (INA)
Sanathoi Devi Yumnam Women 52 Kg
Elaheh (IRI)
lost – (0-2)
Roshibina Naorem Women 60 Kg
20 August

 

Wushu (Taolu)- Indian Result

Athlete Event Event 1 Event 2 Total Rank / medal
Sajan Lama Nanquan/Nangun 8.94 – 19
Mayanglambam Punshiva Meitei Nanquan/Nangun 9.05 – 17
Mayanglambam Singh Taijijian/Taijiquan 21 August
Sanatombi Leimapokpam Women Taijijian/Taijiquan 9.63 – 8 9.35 – 14 18.98 – 11 11th
Anjul Namdeo Changquan
9.66 – 5 5th
Mayanglambam Suraj Singh Changquan
9.51 – 10
Chirag Sharma Daoshu/Gunshu 9.65 – 8

 

Roller skating

4 players will represent India in Roller skating at Asian Games.Roller skating is brought back to Asian Games after 2010.

Indian Result

Athlete Event Timing Rank
Amitesh Mishra 2000m Road Race 31 August
Harshveer Singh Shekon 2000m Road Race 31 August
Aarathy Kasturi Raj Women 2000m Road Race 31 August
Varsha Sriramakrishna Puranik Women 2000m Road Race 31 August

 

Rowing

34 players lead by Olympian Dattu Bhokanal will represent India in Rowing at Asian Games.Last time India won 3 Bronze Medal in Rowing.

Indian Result

Athlete Event Heat Repechage Final Rank / medal
Dattu Baban Bhokanal Single Sculls (M1X) 8.09.21 – 2(H) 7:45.71 – 2nd – Q
Om Prakash
Sukhmeet Singh
Double Sculls (M2X) 7:10.26 – 2nd Q
Om Prakash
Sukhmeet Singh
Monu
Arjun Lal
Quadruple Skulls (M4X) 6:15.18 – 1st Q
Malkeet Singh
Gurinder singh
Pair (M2-­‐) 7:37.20 – 3rd Q
Dushyant Lightweight Single Sculls (LM1X) 7:43:01 – 1st Q
Rohit Kumar
Bhagwan Singh
Lightweight Double Sculls(LM2X) 6:57:75 – 2nd(H)
Bhopal Singh
Jegan Sekhar
Tejash Shinde
Jagvir Singh
.
Lightweight Fours (LM4-­‐)
7:01.20 – 4th 6:51:88 – 2nd Q
Akshat
N. Pranay Ganesh
Rahul Giri
Lucky
Pandu Rang
Sumith

Hardeep Singh
Manish Yadav
M. Lakshman Rohith

.
.
.
Lightweight Eights (LM8+)
6:18.68 – 4th
Yamini Singh
Pooja Sangwan
Women Double Sculls (W2X) 8:50.48 – 6th Q
Navneet Kaur
Harpreet Kaur
Women Pair (W2-­‐) 9:02.88 – 9th 8:64:68 – 3rd Did Not Qualify
Harpreet Kaur
Annu
Sanjukta Dung Dung
Sayali Shelke
,
Women Four (W4–)
7:57.33 – 6th

 

Sailing

9 players including 4 men and 5 female will represent India in Sailing at Asian Games.

Indian Result

Athlete Event 1 2 3 4 5 6 Races
7
8 9 10 11 12 Total Point / Average point Rank
Govind Bairagi Open Laser 4.7 24 August
Varun Ashok Thakkar
Ganapathy Kelapanda Chengappa
49er Skiff 24 August
Nethra Kumanan Women Laser Radial 24 August
Harshita Tomar Women Open Laser 4.7 24 August
Shweta Shervegar
Varsha Gautham
Women 49er Skiff 24 August
Dayna Edgar Agnelo Coelho
Katya Ida Coelho
Mixed RS One 24 August

 

Sepak takraw

4 Team will represent India in Sepak takraw at Asian Games.Regu and Quadrant are the event in Which India Will Participate.

“Men Quadrant Squad ” – Niken Singh Khangembam, Sandeep Kumar, Henary Singh Wahengbam, Akash Yumnam, Harish Kumar
 
Indian Result

Match Stage Date Score winner Stat Remark
India VS China Group B 28 August
India VS South Korea Group B 29 August
India VS Nepal Group B 30 August

“Men Regu Squad ” – Niken Singh Khangembam, Sandeep Kumar, Malemnganba Singh Sorokhaibam, Seitaram Singh Thokchom, Henary Singh Wahengbam, Sanjeck Singh Waikhom, Akash Yumnam, Harish Kumar, Lalit Kumar, Ngathem Jotin Singh, Dheeraj, Gurumayum Jiteshor Sharma.

 
Indian Result

Match Stage Date Score winner Remark
India VS Indonesia Group B 20 August 1-2 Indonesia
India VS Iran Group B 20 August 2-1 India Move to SemiFinal
India Vs Thailand Semifinal 21 August 0-2 Thailand Bronze medal

“Women Regu Squad ” –Tharangini Annam, Dolly Srivastava, Maipak Devi Ayekpam, Khushbu, Manisha Kumari, Nganthoi Chanu Yanglem, Aruna Devi Mutum, Chaoba Devi Oinam, Linthoingambi Chanu Pangambam, Rashmi, Ronita Devi Elangbam, Jwensinle Kesen.

 
Indian Result

Match Stage Date Score winner Remark
India Vs South Korea Group A 19 August 0-3 South Korea
India VS Laos Group A 20 August 0-3 Laos
India VS Thailand Group A 21 August 0-3 Thailand thailand

“Women Quadrant Squad ” –Dolly Srivastava, Maipak Devi Ayekpam, Khushbu, Aruna Devi Mutum, Chaoba Devi Oinam, Rashmi

 
Indian Result

Match Stage Date Score winner Stat Remark
India VS Thailand Group B 28 August
India VS Japan Group B 29 August
India Vs Vietnam Group B 30 August
India Vs Malaysia Group B 29 August

 

Shooting

28 Shooter (16 men and 12 women) will represent India at Asian Games in ShootingIndia Last Time won 9 Medal Including 1 Gold. This time India have send Young Shooter and some Big name are missing.

 
Indian Result

Player Event Qualification Final Rank/ Medal Remark
Shreyasi Singh Women’s Trap 116 – 7th Did Not Advance
Seema Tomar Women’s Trap 116 – 5th Q 12 – 6th 6th
Ravi Kumar
Apurvi Chandela
10 m Air Rifle Mix Team 835.3 – 2nd Q 3rd bronze medal
Abhishek Verma
Manu Bhaker
10 m Air Pistol Mix Pistol 759 – 6th Did Not Advance
Lakshay Men’s Trap 119 – 4th 43 – 2nd Silver medal
Manavjit Singh Sandhu Men’s Trap 119 – 1st 26 – 4th 4th
Elavenil Valarivan Women’s 10m Air Rifle 620.1 – 15th Did Not Advance
Apurvi Chandela Women’s 10m Air Rifle 629.6 – 2nd Q 5th 5th
Ravi Kumar Men’s 10m Air Rifle 626.7 – 4th Q 5th 5th
Deepak Kumar Men’s 10m Air Rifle 626.3 – 5th Q 2nd Silver medal
Lakshay
Shreyasi Singh
Trap Mix team 142 – 5th Q
6th 6th
Abhishek Verma Men’s 10m Air Pistol 580 – 6th Q 3rd bronze medal
Saurabh Chaudhary Men’s 10m Air Pistol 586 – 1st Q 240.7 – 1st gold Medal Games Final record
Akhil Sheoran Men’s 50m Rifle 3 Positions 1158 – 11
Sanjeev Rajput Men’s 50m Rifle 3 Positions 1160 – 7th Q 2nd Silver medal
Manu Bhaker Women’s 25m Pistol 22 August
Rahi Sarnobat Women’s 25m Pistol 22 August
Gaayathri N Women’s 50m Rifle 3 Positions 22 August
Anjum Moudgil Women’s 50m Rifle 3 Positions 22 August
Shradul Vihaan Men’s Double Trap 23 August
Ankur Mittal Men’s Double Trap 23 August
Varsha Varman Women’s Double Trap 23 August
Shreyasi Singh Women’s Double Trap 23 August
Harjinder Singh 300m Standard Rifle Men 23 August
Amith Kumar 300m Standard Rifle Men 23 August
Heena Sidhu Women’s 10m Air Pistol 24 August
Manu Bhaker Women’s 10m Air Pistol 24 August
Saniya Sheikh Women’s Skeet 25 August
Maheshwari Chauhan Women’s Skeet 25 August
Smit Singh Men’s Skeet 25 August
Sheeraj Sheikh Men’s Skeet 25 August
Anish Bhanwala Men’s 25m Rapid Fire Pistol 25 August
Neeraj Kumar Men’s 25m Rapid Fire Pistol 25 August

 

Sports Climbing

3 Indian will participate from India in Climbing SportsThis is for the first this event is included in this event.

 
Indian Result

Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Chingkheinganba Maibam Speed 23 August
Bharath Stephen Pereira Kamath Speed 23 August
Chingkheinganba Maibam
Bharath Stephen
Combined 23 August
Shreya Sanjay Nankar Women Speed 23 August

 

Squash

8 Athlete : 4 men and 4 women will participate in SquashIndia last time won 4 medal in 4 event including men team Gold. Sourav Ghoshal Is top Seeded in men single.

 
Indian Result

Player Event Round of 32 Round of 16 Quarter Final Semi FInal
Saurav Ghosal (1) Men’s singles Shamil Wakeel (SRI)
23 August
Harinder Pal Sandhu (6) Men’s singles Ko Young-jo (KOR)
23 August
Joshna Chinappa (3) Women Single Bye 23 August
Dipika Pallikal Karthik (4) Women Single Bye 23 August
Group Stage(1,2) Group Stage(3,4) Group Stage(5)
Saurav Ghosal
Harinder Pal Sandhu
Ramit Tandon
Mahesh Mangaokar
.
.
Men’s Team
1 – Indonesia – 27/8
2 – Singapore – 27/8
3 – Qatar – 28/8
4 – Thailand – 29/8
5 – Malaysia – 30/8
Joshna Chinappa
Dipika Pallikal
Sunayana Kuruvilla
Tanvi Khanna
.
.
Women’s Team
1 – Iran – 27/8
2 – Thailand – 28/8
3 – Indonesia – 28/8
4 – China – 29/8
5 – Hong Kong – 30/8

 

Table Tennis

10 Indian Table Tennis player Will be Part of 2018 Asian games. After Their Historical Performance in Commonwealth Games hopes will be high from Indian Paddler.Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran, Manav Thakkar, Harmeet Desai and Amalraj Anthony Arputharaj make up the men’s Table Tennis squad. The women’s squad is constituted of Manika Batra, Mouma Das, Sutirtha Mukherjee, Madhurika Patkar and Ayhika Mukherjee.

 
Indian Result

Player Event Group Stage
Match 1
Group Stage
Match 2
Quarter Final SemiFinal
🇮🇳 Women Team 26 August
🇮🇳 Men Team 26 August
Individual Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final
Sathiyan GNANASEKARAN Men’s Single 30 August
Sharath Kamal Men’s Single 30 August
Manika BATRA Women’s Singles 30 August
Mouma DAS Women’s Singles 30 August
Manika BATRA / Sharath Kamal Mixed Doubles 29 August
Madhurika PATKAR/ Sathiyan GNANASEKARAN Mixed Doubles 29 August

 

Taekwondo

8 Indian Athlete Will participate in taekwondo

 
Indian Result

Player Event Round of 32 Round of 16 Quarter Final SemiFinal Final Rank / Medal
Navjeet Maan 80 kg Phommavanh (LAO)
Akshay Kumar +80 kg
Fernando (SRI)
Win – (13-8)
Dmitriy (UZB)
lost – (1-15)
Latika Bhandari Women 53 kg
Bye
LAW SIN YI (HKG)
Lost – (22-24)
Kashish Malik Women 57 kg
Bye
Nurul (MAS)
Win – (28-10)
Lee (KOR)
loss – (8-17)
Rodali Barua Women 67 kg
Ma T-h (TPE)
lost – (0-5)
Anamika Walia
Mamta Kumari Shah
Shilpa Thapa
Team Poomsae
Thailand
Lost – ( 7.380–8.270)

 

Tennis

The All India Tennis Federation announced a strong 12 member team5 time Asian Medalist Leander Paes later Withdraw from Asian game.GOld medalist in Single Will be provided with 2020 Olympics Quota.
 
Indian Result

Player Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final SemiFinal Final Rank / Medal
Prajnesh Gunneswaran (4) Men Single bye Fitriadi (INA)
Win – (6–2, 6–0)
Ly H N (VIE)
Ramkumar Ramanathan (2) Men Single bye Wong H-k (HKG)
Win -(6-0 7-6)
Karimov (UZB)
Ankita Raina (6) Women Single bye Gumulya (INA)
Win -(6-2 6-4)
Hozumi (JPN)
Win – (6-1 6-2)
Chong (HKG)
Karman Kaur Thandi (7) Women Single bye Altansaranai (MGL)
Win – (6-1 6-0)
Liang E-s (TPE)
Lost – (1-2)
Ramkumar Ramanathan / Sumit Nagal (13) Men’s Double
Bajracharya /
Bastola (NEP)
Win -(6-1 6-1 )
Chen T /
Peng H-y (TPE)
Win – (7-6 7-6)
A Bublik /
D Yevseyev (KAZ)
Rohan Bopanna / Divij Sharan (1) Men’s Double
D Susanto /
I Susanto (INA)
Win – (6-3 6-3)
Nuttanon /
Wishaya (THA)
Win – (6-3 6-1)
C-p Hsieh/
T-h Yang (TPE)
Pranjala Yadlapalli / Rutuja Bhosale Women Double
Nicha /
Peangtarn (THA)
Lost – (1-2)
Ankita Raina/ Prarthana Thombare Women Double
Khan /
Khokar (PAK)
Win – (6-0 6-0)
Ainitdinova /
Danilina (KAZ)
Divij Sharan / Karman Kaur Thandi (7) Mix Double
Capadocia /
Lim (PHI)
Won – (6-4 6-4)
Danilina /
Nedovyesov (KAZ)
lost – (1-2)
Rohan Bopanna / Ankita Raina (4) Mix Double
Kim N/ Lee J(KOR)
Win -(2-1)
E Chong / Wong (HKG)

 

Soft Tennis

8 Indian Athlete Will participate in Soft Tennis

 
Indian Result

Player Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarter Final SemiFinal Final Rank / Medal
Jay Meena Men Single 28 August
Jitender Mehlda Men Single 28 August
Abhilasha Mehra Women Single 28 August
Namita Seth Women Single 28 August
Abhilasha Mehra
Namita Seth

Saayana Sredetha Prakash

Shubh Gulati

Women’s Team 31 August
Jay Meena
Jitender Mehlda

Rohit Dhiman

Aniket Chirag Patel

Men Team 31 August
Rohit Dhiman / Saayana Sredetha Prakash Mix Double 29 August
Aniket Chirag Patel / Namita Seth Mix Double 29 August

 

Volleyball

indian Both Men And Women Team Will participate in Asian Games

Men’s Team: Akhin Gopala Ammal, Ashok Karthik, Deepesh Kumar Sinha, Prabagaran, Amit, Ajithlal Chandran, Rohit Kumar, Gurinder Singh, Jerome Vinith Charles, Vinit Kumar, Ranjit Singh, Ukkrapandian Mohan, Prabakaran Pattani, Pankaj Sharma.

 
Indian Result

Match Stage Date Score Winner Remark
India VS Hong Kong Pool F 20 August 3-0 India
India VS Qatar Pool B 22 August
India VS Maldives Pool B 25 August

 

“Women Team:” Anju Balakrishnan, Soorya, Anusri Ghosh, Aswani Kandoth, Nirmala, Rekha Sreesailam, Anusree Kambrath Poyilil, Sruthi Murali, Minimol Abraham, Anjali Babu, Jini Kovat Shaji, Ruksana Khatun, Priyanka Khedkar, Aswathi Raveendran.

 
Indian Result

Match Stage Date Score Winner Remark
India VS South Korea Pool B 19 August 25–17, 25–11, 25–13 South Korea
India VS Vietnam Pool B 21 August 0-3- Vietnam
India VS Kazakhstan Pool B 23 August
India VS Chinese Taipei Pool B 25 August
India VS China Pool B 27 August

 

Weight Lifting

4 Indian Including 3 Men and 1 Women Will represent India At Asian games.India Suffer a Huge Blow As their Top Medal Contender Saikhom Mirabai Chanu withdraw due to Injury .
 
Indian Result

Player Event Snatch Clean & Jerk Total Lifted Medal / Rank
Ajay Sngh Men’s 77kg 23 August
Sathish Sivalingam Men’s 77kg 23 August
Rakhi Halder Women’s 63 kg 24 August
Vikas Thakur Women’s 63 kg 25 August

 

Wrestling

18 Indian Including 12 Men and 6 Women Will represent India At Asian games

 
Indian Result

Player Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semi Final Repechage Gold Medal / Bronze Medal match Medal / rank
Sandeep Tomar Men 57 Kg Bye Nazarov (TKM)
Win – (12-8)
Reza Atri (IRI)
Lost – (9-15)
Did Not Advance
Did Not Advance
Did Not Advance
Bajrang Kumar Men 65 Kg Bye Khasanov (UZB)
Win – (13-3)
Fayziev (TJK)
Win – (12-2)
Batchuluun (MGL)
Win – (10-0)
Daichi Takatani (JPN)
Won – (11-8)
Gold Medal
Sushil Kumar Men 74 Kg Batirov (BRN)
Lost – (3-5)
Did Not Advance
Did Not Advance
Did Not Advance
Did Not Advance
Did Not Advance
Pawan Kumar Men 84 Kg Bye Heng (CAM)
Win – (8-0)
Yazdani (IRI)
lost – (0=8)
Did Not Advance
FAHRIANSYAH (INS)
Win – (11-0)
Üitümen (MGL)
lost – (1-8)
5th
Mausam Khatri Men 97 Kg
Bye Ibragimov (UZB)
lost – (0-8)
Did Not Advance
Did Not Advance
Did Not Advance
Sumit Men 125 Kg 20 August
Vinesh Phogat Women 50 Kg 20 August
Pinki Women 53 Kg 20 August
Pooja Dhanda Women 57 Kg 20 August
Sakshi Malik Women 62 Kg 20 August
Divya Kakran Women 68 Kg 21 August
Kiran Women 76 Kg 21 August
Gyanender Greco-Roman[59 kg] 21 August
Manish Greco-Roman[67 Kg] 21 August
Gurpreet Singh Greco-Roman[77 kg] 22 August
Harpreet Singh Greco-Roman[87 kg] 22 August
Hardeep Greco-Roman[97 kg] 22 August
Naveen Greco-Roman[130 kg] 22 August